Yorkshire terrier özellikleri

Yorkshire terrier özellikleri enerjik, alçakgönüllü ve otoriterdir, ama aynı zamanda sevgi gösterir. İyi bir apartman köpeği olarak kabul edilir, ancak ev eğitimi ile inatçı olabilir.

Yorkshire terrier özellikleri

Yorkshire Terrier’lar soğuğa duyarlıdır ve üşüme eğilimlidir, bu nedenle uygun şekilde korunmaları gerekir.

Ağırlık aralığı:

Erkek: 1.3 – 3.2 kg.
Kadın: 1.3 – 3.2 kg.

Withers Yüksekliği:

Erkek: 9 cm

Kadın: 8 cm

Özellikler:
Uzun sırt, dik kulaklar (doğal olarak)

Beklentiler:

Egzersiz Gereksinimleri: <20 dakika / gün
Enerji Seviyesi: Çok enerjik
Uzun Ömür Aralığı: 14-16 yıl.
Düşme Eğilim: Düşük Horlama Eğilim: Düşük
Havlamaya Eğilim: Yüksek
Kazma Eğilimi: Düşük Sosyal / Dikkat İhtiyacı: Orta
Küçük haşarat avcılığı

Tüyü:

Uzunluk: Uzun
Özellikleri: düz
Renkler: mavi ve kahverengi
Genel Bakım Gereksinimleri: Yüksek

Yorkshire terrier’lar en küçük köpekler arasındadır, sadece altı veya yedi cm boyunda ve yaklaşık iki ila yedi kilo arasında bir ağırlığa sahiptirler.

Küçük bir kafaları vardır ve ağızlıkları orta uzunluktadır. Kulaklar v şeklindedir, yükseğe yerleştirilmiş ve dik yerleştirilmiş. Gövde geri seviye ile kompakt.

Yorkshire Terrier’in en göze çarpan özelliği, uzun, ince ve düz olan ceketi. Saç, gövde ve kuyruk üzerinde çelik mavi renktedir ve başka yerlerde de kahverengidir. Kuyruk genellikle doğal uzunluğunun yarısı kadardır. Başın üstündeki uzun saç, başka bir karakteristik özelliktir ve köpeğe sıkıntılı bir görünüm kazandıran bir kurdele ile bağlanır.

Yorkshire Terrier özellikleri hakkında bir bilgi daha verelim.yaklaşık 12 ila 15 yıl yaşar.

Kişilik:

Yorkshire terrier’in küçük boyutu, enerjik, alıngan ve otoriter olan gerçek kişiliğine inanır. Teriyer sevgi dolu, ama aynı zamanda çok fazla ilgi istiyorlar; cins, bir köpeğe düşkün olmak isteyenler için iyi bir seçimdir.

Yorkshire terrier mükemmel bekçi köpeği görevi görür. Ancak, saygılı veya nazikçe muamele edilmediği takdirde diğer çocuklara karşı çok asabi olabilirler. Bazıları diğer küçük hayvanlara karşı da saldırgan olabilir, ancak bazı Yorkshire terrier’lar diğer köpeklerle ve hatta kedilerle oldukça huzur içinde yaşar.

Yorkshire Terrier havlayabilir, ama aşırı havlamamaları için onları eğitmek mümkündür. Bazıları ev eğitimi konusunda da inatçı olabilir.

Beraber yaşamak:

Çok küçük oldukları için, Yorkshire terrier’lar egzersiz yapmak için çok odaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca kağıt eğitimli olabilirler; Sonuç olarak,Harika bir apartman köpeği olabilir,açık havada yürüyüş yapmaktan da zevk alırlar.

Yorkshire terrier’ın tüyleri iyi durumda ve güzel görünmek için düzenli bakım gerektirir. Kırpılırsa, en az haftada bir kez tarama veya fırçalama gerekir. Kat uzun tutulursa, zaman zaman çok daha fazla saat bakımı gerekir ve bazı profesyonel düzeltmeler yapılır.

Cinsi gereği soğuğa duyarlıdır ve üşüme eğilimlidir, bu nedenle Teriyerlerin kötü hava koşullarından korunması gerekir. Dışarısı soğuk olduğunda dışarıya çıkarsanız, bir köpek montu almanız gerekecektir.

Tarihçe:

Yorkshire terrier, Viktorya döneminde Yorkshire, İngiltere’de geliştirilmiştir. Cinsin, Malta, siyah ve tan Manchester ve Dandie Dinmont terrier gibi diğer topraklardan ve şimdi de Clydesdale terrier gibi soyu tükenmiş bazı ırklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Cins hakkındaki diğer tarihsel bilgiler belirsiz veya çelişkilidir. Bazıları, köpeklerin Kuzey İngiltere’de çalışan, büyük köpekleri kolayca tutamayan, ancak sağlıklı bir arkadaş isteyen adamlar tarafından yetiştirildiğine inanıyor. Diğer raporlar, Yorkie’nin mayın millerini istila eden fareleri yakalamak ve porsuk ve tilki yuvalarına girmek için bir köpek olarak geliştirildiğini söylüyor. Diğer bir teori ise, Yorkshire yün fabrikalarında çalışan Scotsmenlerin cinsi geliştirdikleridir.

Orijinal Yorkshire terrier’lar bugünkülerden daha büyüktü. Seçici ıslah sayesinde köpekler minyatürleştirildi ve kendileri için moda olan bir köpek oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, cins ilk olarak 1800’lerin sonunda gösterilerde göründü. Bugün, Yorkie öncelikle şımarık bir arkadaştır.

3 thoughts on “Yorkshire terrier özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.