Yavru Köpek Nasıl Beslenir

Ailenize yeni bir dört bacaklı eklediğiniz için sizi tebrik ederim. Eve tüylü bir keyif topu getirmenin getirdiği heyecanı ve tedirginliği anlıyorum. Onunla doğru şeyler yapmak istiyorsun ve doğru miktarda besin aldığından emin olmak istiyorsun.Yavru köpek nasıl beslenir bir göz atalım.

İlk 6 ila 8 Hafta

Yavru köpekler doğduktan sonra ilk altı ila sekiz haftası boyunca anne ile birlikte kalmalıdır.köpekler 10 günlükken gözlerini açabilirler ve 20.güne geldiklerinde yürümeye başlarlar.

Anne sütü en iyi beslenmeyi sağlar ve yavru köpeğinizin hastalıktan korunmasına yardımcı olacak antikorlar sağlar. Bazen, anne eklampsi veya mastitis geliştiği gibi, ilk sekiz hafta boyunca bir köpek yavrusunu annesi ile tutmak mümkün olmayabilir.

Bu durumlarda, özellikle yavru köpekler için tasarlanan süt değiştiriciler ve şişeleri , herhangi bir büyük evcil hayvan mağazasında bulabilirsiniz.

yavru köpek nasıl beslenir
yavru köpek nasıl beslenir

Yavru Köpeğinize katı yiyecek vermeyiniz

Yavru köpeğinizi katı gıdalara bağlamak bir gece çalışması olmamalı, ideal olarak iki ila üç hafta boyunca yapılmalıdır. İlk önce beslemek istediğiniz köpek maması markasını seçin.

Yavruların kalorili ve besleyici ihtiyaçları yüksektir ve bu nedenle seçilen yiyecekler, köpek maması yiyeceklerinin kaliteli bir markası olmalıdır. Spesifik tavsiyeler için veterinerinizle konuşun, ancak genellikle en iyi yavru köpek yemleri iyi bir protein, kalsiyum ve kalori kaynağı olacaktır.

Yaklaşık dört ila altı haftalıktan itibaren, yavru yiyeceğenin süt ile harmanlanmasıyla bir yulaf ezmesi yaparak köpek yavrularınızı köpek maması ile tanıştırmaya başlayın.

Günde üç ila dört kez yulaf çorbası verin, yulaf ezmesi yapmak için kullanılan süt miktarını azaltarak devam edin. Bu sayede köpek yavrusu yavaş yavaş katı gıdaya adapte olmayı öğrenir ve mide rahatsızlığı en aza indirilir. Sekiz haftalıkken yavru köpeğiniz katı yiyecekler yemelidir.

yavru köpeklerde beslenme
yavru köpeklerde beslenme

Yavru köpeği Nasıl Beslersiniz?

Yavru köpek nasıl beslenir Yavrular günde üç ila dört kez beslenmelidir, bu nedenle, günde iki kez bir bardak köpek maması ile besliyorsanız, günde üç kez yarım bardak besleyerek beslemeyi düşünmelisiniz.

Yavru köpekler için küçük öğünlerin sindirimi daha kolaydır ve enerji seviyeleri sık öğünlerde en yüksek noktalara kadar düşmez.

Yaklaşık altı ayda, kolaylık sağlamak için günde iki kez beslemeye başlayabilirsiniz, ancak köpeğiniz karma bir cins köpek olduğundan, gastrik dilatasyon volvulü riskini en aza indirmek için mümkünse günde 3-4 kez beslenme programı uygulamanızı öneririm.

Yavru köpek mamaları kalori ve besin takviyesi bakımından çok yüksektir, bu nedenle yavru köpeğiniz yiyeceğini olgunluğa yaklaşmaya başladığında yetişkin yemeğine geçmek istersiniz.

Genel olarak, köpek ne kadar küçükse, olgunluğa o kadar hızlı erişir. 15 kg’a kadar olan küçük ırklar, on ila on iki aylık yaşta olgunlaşsa da, bazı yavru ırkları daha erken olgunlaşır.

35 kg’a kadar olan orta cins köpekler on iki ila on altı ay arasında olgunluğa ulaşacak ve yavru köpeğinizin bu kategoriye girebileceğini düşünüyorum.

35 kg ağırlığındaki büyük cins köpeklerin olgunluğa ulaşması iki yıl kadar sürebilir.

Yetişkin yemeklerine geçiş yapılırken, mide rahatsızlığını en aza indirmek için, yetişkin yiyeceklerinin artan miktarlarında yavru köpek maması miktarlarının azalmasıyla yavaş yavaş karıştırarak bir ila iki hafta boyunca yavaşça yapın.

yavru köpek
yavru köpek

Kaçınılması gereken yiyecekler

İlk bileşen olarak mısır veya et yan ürünlerini listeleyen yiyeceklerden kaçınmaya çalışın çünkü et ilk bileşen olmalıdır.

yavru köpeklerinizin yemesi gerekenden daha uzun süre beslemekten kaçının. Yavru köpek mamasını çok uzun süre beslemek, obezite ve ortopedik sorunlara neden olabilir.

Köpeğinizin yavru köpek yemekten daha az yediğini fark ettiğinizde ya da çok fazla kilo almaya başladığında, geçiş yapma zamanının ne olduğunu anlayacaksınız.

Köpeğinizin Tombul Olmasına İzin Vermeyin

Ne kadar yiyecek vermeniz gerektiğini belirlemek için köpeğinizin vücut kondisyon puanını yargılayabilmeniz önemlidir. Etiketlere ilişkin öneriler yalnızca kılavuzdur ve her köpek için geçerli değildir.

Yavru köpek nasıl beslenir Köpeğinizin kondisyon puanına bağlı olarak biraz daha fazla veya daha az beslemeniz gerekebilir.

yavru köpekler neden ısırır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir