Sultan Papağanı Özellikleri ve Beslenmesi

sultan papağanı

Sultan Papağanın Özellikleri

Sultan papağanı, günümüzde en çok beslenen kuş türlerinden biridir. Kakadular familyasına ait olan sultan papağanlarının ana vatanı Avustralya’dır.

Sultan papağanları , beyaz , gri , sarı renkli olabilirler. Sultan papağanları , oyun oynamayı seven bir türdür ve çift olarak beslenmesi önerilir.

Sultan papağanları konuşabilirler fakat kelime hazneleri bir iki kelime ile sınırlıdır.Ek olarak, sultanların erkek cinslerinin taklit yetenekleri oldukça muazzamdır.

sultan papağanları
sultan papağanları

Sultan Papağanı Yaşam Süresi

Bu kuşlar , 3 aylık olduktan sonra konuşabilir bir hale gelirler. Sultan papağanlarının cinslerini gözümüzle ayırt edebiliriz. Erkek sultanların yanakları kırmızı lekeler bulunur ancak dişilerde bu lekeler yoktur veya çok az bellidir. Bu papağanların ömrü 25-30 yıl ile sınırlıdır.

Sultan Papağanı Kafesi

Sultanların boyu 25-30 cm ile değişmektedir. Doğal yaşamlarında çok fazla uçan sultan papağanları , kafese kapatılmamalıdır.

Mutlaka günün belli saatlerinde , kafesten çıkarılarak uçmasına izin verilmelidir. Sultan papağanı aldığımız zaman mutlaka kafesini de çok iyi seçmemiz gerekmektedir.

50-51 cm kafesi ideal boyda bir kafestir. Bu boylardan daha büyük bir kafes, papağanımızın ömrünü uzatmaktadır. Ancak bu boydan daha küçük kafesler , papağanımızın özgürlüğünü kısıtlayacaktır .

sultan papağanları
sultan papağanları

Alacağımız kafesi , köşeli seçmek oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Kafesinin tellerinin en az iki yüzeyinin yatay şekilde olmasına özen göstermeliyiz.

Çünkü kuşumuz orda tünemek isteyecektir . Yine kafes tellerinin pirinçten olması da çok önemlidir. Kafesinde fazla kapı olması herhangi bir durumda kuşumuzu daha kolay almamızı sağlayacaktır.

Ek olarak, sultan papağanlarının kafesinde çok fazla oyuncak veya süs eşyası bulundurulmamalıdır.

Ayrıca, kuşumuza uçması için bir alan yaratmalıyız. Ek olarak, sultan papağanları soğuğu hiç sevmezler. Bu papağanlar, 15 derecenin altında fazla dayanamazlar.

Bu nedenle papağanımızı tutacağımız kafesin 15 derece üstünde bir sıcaklıkta olması gerekmektedir. Ek olarak, sultanlar sevgi ve ilgiyi çok seven kuşlardır.

Onlara göstereceğiniz ilgi ve alaka emin olun bu kuşların ömrünü uzatacaktır.

sultan papağanı ne yer
sultan papağanı ne yer

Sultan Papağanı Ne Yer

  • Darı
  • Çekirdek
  • Kuru incir içi
  • Havuç
  • Armut sapı
  • Kiraz sapı ve bunun gibi besinlerdir.

Kediler ve Köpekler

2 thoughts on “Sultan Papağanı Özellikleri ve Beslenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.