Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

smokin kedi

Smokin Kedi Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar Yaşarlar? Nasıl Beslenmeliler? 

Smokin kedi, iki farklı kürk rengine sahip iki renkli veya alacalı bir kedidir. Bu kediler klas ve zariftir ve tüyleri kadife yumuşaklığında ve ipeksi dokunuşa sahiptir. Smokin kedileri Keskin görünümleriyle tanınırlar, ancak renkleri yalnızca siyah ve beyazla sınırlı değildir; gri, turuncu, kaplumbağa kabuğu ve hatta gümüş ve beyaz olabilirler. Tuxedo kedi özellikleri nelerdir ?

Smokin Kedisi Adını Nasıl Aldı? 

Smokin kedisi” iyi bilinen bir terimdir ve haklı olarak – bu kediler klasik siyah beyaz desenleriyle resmi kıyafetler giymiş gibi görünürler. Bununla birlikte, smokin işaretleri bir renk kombinasyonunda olabilir ve birkaç kedi ırkında görünebilir. 

Bu tür tüy desenine sahip popüler kedi ırklarından biri de Türk Van Kedisidir. Bu kediler, genellikle yüz, pençeler, boğaz ve göğüs ile sınırlı olan düşük ila orta dereceli beyaz lekeli sağlam bir kürk ve boğaz madalyonuna sahiptir. 

Türk Van kedileri genellikle beyaz ve siyah veya beyaz ve turuncu renktedir. 

Çok Renkli Kürkler 

Birçok smokin veya Tuxedo kedisi siyah ve beyazdır, ancak kürkleri gri, gümüş, turuncu ve hatta beyaz yamalı kaplumbağa kabuğu olabilir. Kürkleri, tüylü, kısa, uzun, ipeksi ve pürüzsüz gibi farklı dokularda olabilir. Bu kedilerin ayrıca yeşil, altın ve hatta mavi gözleri olabilir. 

smokin kedi
smokin kedi

Biliyor musunuz? 

Smokin kedisinin baskın rengi siyahtır. 

Hangi Kedi Irkları Smokin Desenine Sahiptir? 

Smokin deseni, aşağıdakiler gibi birkaç kedi ırkında bulunabilir: 

 • Maine Coons 
 • Britanya stenografi 
 • Van Kedisi 
 • Ankara Kedisi 
 • American Shorthair (çeşitli renklerde, ancak tipik olarak siyah ve beyaz) 

Smokin Kedileri Tüylerinin Rengini ve Desenini Nasıl Alır? 

Smokin kedisinin bu kadar benzersiz, ayırt edici bir kürk geliştirmesine neden olan nedir? Eh, cevap o kadar basit değil.

 Bazı uzmanlar, bu benzersiz desenin, renklenmeden sorumlu “ağır genlerin” rahimdeyken kürkü kaplayacak kadar hızlı hareket etmemesi nedeniyle geliştiğini teorileştirdi.

 ”Kit” genlerinin bu hatalı versiyonu, normal bir hızda çoğalmaz ve böylece benzersiz desenlemeye neden olur. Bunun doğru olup olmadığı bilinmemektedir ve ancak bu noktada spekülasyon yapılabilir. 

Rahimde Randomizasyon 

Araştırmacılar ayrıca, pigment hücrelerinin uterodayken gelişim sırasında rastgele hareket ettiğini ve çoğaldığını bulmuşlardır. Başka bir deyişle, iş kürk renginin gelişimine gelince herhangi bir model izlemezler. 

Tuxedo / Smokin Kedisi Özellikleri ve Karakteri 

Bu kedilerin aşağıda listelenen özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Onlar: 

 • Cesur ve son derece enerjik 
 • Arkadaş canlısı ve dışa dönük 
 • Aktif ve atletik 
 • Mutlu 
 • Oynak 
 • Konuşkan 
 • Sadık 
 • Rahat ve gözlemci 
 • Son derece zeki 

Üstün Zeka 

Smokin kedileri, diğer kedilere kıyasla üstün zekaya sahip olmakla ünlüdür.  

Biliyor musunuz? 

Smokin yavruları, 6 aylıkken tam boylarına ulaşma eğilimindedir. 

Bıyık demek iş demek 

Smokin kedileri keskin bıyıklarıyla bilinir. Bıyıklar, kediye, geçmeyi düşündükleri bir deliğin çok küçük olup olmadığını söyler.  Bıyıkları, kedinizin radarı, pusulası ve sonarı gibi davranır ve tek bir bıyık için “vibrissa” ve çoklu bıyık için “vibrissae” olarak adlandırılır. 

Bıyıkları tutan küçük kesecikler (folliküller), kedinizin vücudunun derinliklerinde (kürkleri gibi değil) bu kalın küçük (veya büyük) dokunsal sinir ninjaları olan ve beynin uzamsal işlem merkezine giden bir yolu izleyen görsel-işitsel duyu alıcılarına sahiptir.

 Bu alıcılar kediyi tehlike konusunda uyarır veya kedi belirli yarıklara (görmeden) sığarsa avını kovalamaya çalışır. 

Biliyor musunuz? 

Bir kedinin bıyıkları, geçmeyi düşündükleri bir deliğin çok küçük olup olmadığını onlara söyler. Bıyıklarının genişliğinden daha küçükse, delikten geçme olasılıkları daha düşüktür. 

Smokin Kedisinin Ömrü Ne Kadardır? 

Smokin kedileri bakım ve beslenme gibi birçok faktöre bağlı olarak ortalama 15 ila 20 yıl yaşarlar. Bu nedenle, kedinizi besleyici yiyeceklerle beslemeniz, düzenli olarak veterinere götürmeniz ve dışarıdaki aktivitelerini sınırlamanız önemlidir (bariz nedenlerden dolayı ev kedileri daha uzun yaşar). 

Ayrıca Kedilerin Yiyebileceği Sebzeler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Kedinizin Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz? 

Kedinizin sağlıklı, mutlu ve şımarık kalmasına yardımcı olacak bazı genel hayvancılık ipuçları: 

 • Onlara egzersiz yapmanın eğlenceli yollarını sunun ve onları aktif tutmak için bir kedi ağacı ve/veya tırmalayıcı sağlayın. 
 • Çöp kutusunu temiz tuttuğunuzdan emin olun. 
 • Günlük tatlı su verin. 
 • Yiyecek ve su kaplarını temiz ve sterilize edilmiş halde tutun. 

Mutlu Evlerin Her Zaman Kedileri Vardır 

Smokin kedi harika bir arkadaştır. Sarılmayı severler (tabi ki onlar sarılmak istediklerinde) ve onlarla ilgilenmek çok zevklidir. Ayrıca çok fazla enerjiye sahip oldukları biliniyor. 

Sıra kedinizi beslemeye gelince, onu iyi besleyin, kedi kutusunu temiz tutun ve ara sıra banyo yaptırın ama onları sevmeyi, kucaklamayı, oynamayı ve onlarla eğlenmeyi (ne olursa olsun) unutmayın. Kediler yaşlandıkça, olgunlaştıkça kendi kişiliklerini geliştirirler ve her biri benzersizdir.  

Kediler Hakkında Herşey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.