Siyam kedisi Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Siyam kedisi,Tayland’da (eski adıyla Siam) siyah maske, kulakları, pençeleri ve kuyruğu olan açık renkli tüylere sahip kediler yüzyıllardır bilinmektedir.

Siyam kedisi

Eski el yazmaları kedileri tasvir eder, ancak Londra’daki Crystal Palace Cat Show’da sergilendikleri on dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar Batı’da görülmediler.

Herkes sıradışı görünüşlerini takdir etmedi, ancak kısa sürede modaya uygun evcil hayvanlar haline geldi. Yüzyılın başlarında, daha önce olmasa da, ABD’de de popülerdiler.

İlk başta, sadece mühür noktaları olan kedilerin – koyu kahverengimsi siyah bir rengi vardı, ancak mavi, çikolata ve lila noktalı Siyam çok geçmeden ortaya çıktı ve gösteri halkasında kabul edildi.

Bugün Siyam tabby noktaları ve duman noktaları da dahil olmak üzere birçok farklı nokta renk ve desendedir.

Siyamın kendisi, orijinal sivri biçimini ifade eden doğal bir cins.

Siyam kedisi tüm kedi birlikleri tarafından tanınır. Uluslararası Kedi Birliği ayrıca Tayland’ı, yerli sivri kedinin orijinal formunda tanımlandığı gibi tanır.

Siyam kedisi

Siyam kedisi, insanlarına son derece düşkündür.Sizi takip eder ve her hareketinizi gözlemlerler. Otururken, bir Siyam kedisi sizin kucağınıza atlar ve geceleri yatağınızda, muhtemelen yastığının altında olacak şekilde yatağında olacak.

Öte yandan, gün boyunca birisiyle konuşmaktan zevk alırsanız, Siyam en iyi arkadaşınız olabilir. Sadece bu zorlu ve sosyal kediyle zaman geçirdiğinizden emin olun.

Siyamlar uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmıyorlar ve eğer gün içerisinde çalışıyorsanız iki tanesini almak akıllıca olabilir, böylece birbirlerini koruyabilirler.

Kedinizle zaman geçirmek ve etkileşimde bulunmak için sabırsızlanıyorsanız bir Siyam kedisi seçin. Bu, çok az veya hiç dikkat edilmediği takdirde çamuracak ve çamuracak sadık ve sevgi dolu bir kedidir. Sağ evde ise yıllarca büyür.

kediler hem de karma cins kediler, doğada genetik olabilecek çeşitli sağlık sorunları insidansına sahiptir. Siyam’ı etkileyebilecek sorunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

Amiloidoz, amiloid denilen bir protein türü vücut organlarında, özellikle de Siyamideki karaciğerde biriktiğinde ortaya çıkan bir hastalık
Astım / bronş hastalığı
Aort darlığı gibi konjenital kalp defektleri

Siyamın kısa, ince katı, ölü saçları atmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftalık tarakla kolayca temizlenir. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir.

Bir Siyam’i diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin ya da çakalların saldırılarıyla ve bir araba çarpması gibi dış mekana giden kedilerle yüz yüze gelen diğer tehlikelerden korumak için sadece kapalı bir kedi olarak tutmak iyi bir fikirdir

. Dış mekana giden Siyam da böyle güzel bir kedi almak isteyen biri tarafından çalınma riskini taşıyor.

Kama şeklindeki kafa uzundur ve burnun dar noktasından dışa doğru kulakların uçlarına doğru sivrilerek bir üçgen oluşturur. Alışılmadık şekilde büyük kulaklar tabanda geniş, uca dönük ve onlara kafa ile aynı üçgen şekli verir.

Orta boy badem şeklindeki gözler her zaman derin, canlı bir mavidir. Gövde genellikle boru şeklinde tanımlanır ve arka bacakları ön bacaklardan daha yüksek olacak şekilde uzun, ince bacaklarla desteklenir.

Siyam, küçük, zarif, oval pençelere yürür ve ince bir noktaya vurarak uzun, ince bir kuyruğu vardır.

Siyam kedisi kısa katı ince bir dokuya sahiptir.Derin kahverengi ve koyu kahverengi burun derisi ve pençe yastıkları ile krema çikolata noktası, sütlü çikolata renkli noktaları olan fildişi gövdeli ve tarçınlı pembe burunlu deri ve pençe yastıklarI vardır.

siyam kedileri siyah maskeli bir yüze ve okyanus mavisi gözlere sahip olan oldukça dikkat çekici ve sevimli bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. bu kedi cinsi güneydoğu asya’da tayland sınırları içerisinde sıklıkla görülmektedir.

siyam kedi cinsi uzun yıllar boyunca ülke dışına çıkarılmadı ve saray kedisi unvanıyla yıllar boyunca siyam kralının himayesinde yaşamlarına devam ettiler.

bu kedi türünün genetiğinde herhangi bir melezlik durumu yoktur ve tamamen saf ve doğal bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. bu kediler en başta krem rengi doğsalar da zaman geçtikçe bazı bölgeleri siyahlaşır ve siyah bir hale gelir.

özellikle de siyam kedi türünün kulak, pati ve kuyruk bölgeleri kediler büyüdükçe ve geliştikçe siyah bir hale gelir. bu durum da onları çok daha sevimli ve tatlı bir hale getirir. bu siyahlaşmanın sebebi bilimsel olarak sıcaklığa duyarlı olan enzimler olarak bilinmektedir.

kediler doğduktan kısa bir süre sonrasında vücudun soğuk bölgeleri kararmaya başlamaktadır. bu sebeple de sıcak bölgelerde yaşayan siyam kedileri soğuk bölgelerde yaşayan siyam kedileri ile kıyaslandığında sıcak yerlerde yaşayanların daha da açık renkli olduğu gözlemlenmektedir.

siyam kedisi tüyleri oldukça kısa olduğu için herhangi bir tüy dökülmesi problemi yaşanmaz. ama tabii bu kedinin de belirli zaman aralıklarıyla taranması ve bakım yapılması oldukça sağlıklıdır. siyam kedileri son derece sosyal bir yapıya sahiptirler ve diğer kedi türleri ile kıyaslandığında biraz daha kalın sesleri vardır. bu kediler çok fazla konuşkan oldukları için sürekli olarak sahiplerinin yanında mırıldandıkları görülebilir.

bu kediler ilgi istedikleri zaman farklı mırıldanmalar ile bunu sahibine mutlaka belli eder. bu kedi türleri ortalama 15 ila 20 yıl arasında yaşam süresine sahiptir ki bu da onları en uzun yaşayan kedi cinslerinden biri haline getirmektedir

Kediler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

4 thoughts on “Siyam kedisi Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir