Rottweiler (Rotvaydır) Köpek Özellikler Bakım Sağlık

köpeklerde uyuz tedavisi

Rottweiler (Rotvaydır) hakkında

Bir erkek Rottweiler(Rotvaydır), omuzu 24 ila 27 cm kas arasındadır; dişiler biraz daha küçük ve hafif. Akıllı pas işaretlerine sahip parlak, siyah kısa tüylü etkileyici gücün resmine katkıda bulunur.

Kalın kaslı bir arka kısım, Rottie’nin zahmetsiz paça yürüyüşüne güç veriyor.

İyi yetiştirilmiş ve uygun bir şekilde büyütülmüş bir Rottie sakin ve kendinden emin, cesur ancak birazda saldırgan olacaktır.

Uzak, yabancılara sundukları bu birinci sınıf gardiyanların tavrı, Rotties’i sevdiklerine sevdiren oynaklığa ve düpedüz alçakgönüllülüğe inanıyor.

(Hiç kimse Rottie’ye oyuncak bir cins olmadığını söylemediğinden, kucaklaşmak için kucağınıza yüklenir.) Erken eğitim ve sosyalleşme, Rottie’nin toprak içgüdülerine olumlu bir şekilde yardımcı olacaktır.

Rottweiler(Rotvaydır)

Rottweiler Gıda

Rottweiler, veterinerinizin gözetim ve onayına göre ticari olarak üretilmiş veya evde hazırlanmış olsun, yüksek kaliteli bir köpek maması iyi yapmılmalıdır.

Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır.

Bazı köpekler aşırı kilo almaya eğilimli olduğundan, köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izlemeniz gerekmektedir. Takviyeler eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla verilmesi obeziteye neden olabilir.

Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangileri değil hakkında bilgi edinin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, tatlı su her zaman mevcut olmalıdır.

(Rotvaydır)Rottweiler Bakım

Rottweiler, düz, kaba, orta uzunlukta bir dış kaplamaya sahiptir. Astar, boyun ve uylukta bulunur. Haftada bir fırçalanmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır.

Genellikle ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez daha bolca tüyleri dökülmesine rağmen, yılın diğer aylarında çok ılımlı bir şekilde durur. Dişlerinin fırçalanması ve haftada bir kez tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Dremel gibi bir taşlama aletinin kullanılması, tırnaklarının kesilmesinde özellikle etkilidir.

Rottweiler(Rotvaydır)

Aktivite

Rottweiler, özellikle insanlarıyla birlikte yüzmeyi, yürümeyi ve paça atmayı çok sever. Cinsiyet kaslı ve atletiktir ve günlük olarak egzersiz yapma imkanı olmalıdır.

Yapılması gereken işler varsa, Rottweilers taşımayı kolay bir şekilde öğrenir ve hayvancılık, takip ve itaat konusunda mükemmel işçilerdir. Rottweiler’in yapmayı öğrenebileceği köpek aktivitelerinde sınır yoktur.

Aşırı kilo, herhangi bir köpek için iyi değildir ve egzersiz Rottweiler’inizi formda ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Rottweiler(Rotvaydır) hayatının erken saatlerinde başlayarak eğitilmelidir. Liderlik, köpek yavrusu sosyalleşmesi, temel eğitim sınıfları ve sahibinin evinde yaşamak, iyi huylu bir Rottweiler yetiştirmenin anahtarıdır.

Rottweilers, insanlardan ve yaşam deneyimlerinden iyi izole olmayan “insan köpekleri” dir. Irk ne olursa olsun, köpekler garip hayvanlar ve insanlarla dolu bu dünyada yaşamalıdır.

Cinste uzman olanlardan biri, “Bir Rottweiler sahibi olarak köpeğime günlük olarak öğrenme fırsatı vermek için zaman, enerji ve para harcamak benim sorumluluğum” dedi.

Bazıları inatçı olsa da memnun etmek istiyor. Disiplinin kaba olmadan tutarlı, adil ve sıkı olması çok önemlidir. Rottweiler ile kabadayılık saldırganlığı teşvik edebilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Rottweilers birçok köpek sporunda üstündür ve cins birçok fonksiyonel rolde bir insan partnerle birlikte çalışır.

Rottweiler(Rotvaydır)

Üreme öncesi, sorumlu Rottweiler yetiştiricileri, kalça displazisi, X-ışını ile tespit edilebilecek bir kalça ekleminin bir deformasyonu; göz hastalıkları ve kalp hastalıkları.

Kanser bazen tüm köpeklerde olduğu gibi bu ırkta ortaya çıkar.

Dr. Waters, kanser ve uzun ömürlülüğün dikkatli bir aşı rejimiyle bağlantılı olduğunu, böylece bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra erkekleri ve kadınları en az altı yaşına kadar sağlam tuttuğunu keşfetmiştir.

Köpekler hakkında daha fazla bilgi

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

Kalça Değerlendirme
Dirsek Değerlendirmesi
Kardiyak Sınav
Göz doktoru değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.