Pekinez (Pekingese) Köpeği Özellikleri Bakımı ve Tarihi

Pekinez ,Sağlığı korumak için sınırlı egzersiz ve minimal gıdaya ihtiyaç duyan Pekingese, bakımı kolay bir cins. Ancak, dikkatle büyür ve bir kucak köpeği olmaktan hoşlanır.

Pekinez

Bir Bakışta Pekingese
Pekinli Köpek Irkları

Pekinez (Pekingese) bunun kraliyet soyunun bir köpeği olduğunun ve onlarda görülebilecek bir kabiliyete ve saygınlığa sahip olduğunun farkında görünüyor.

Boyut:
Ağırlık aralığı:

Erkek: 7-12 kg.
Kadın: 7-12 kg.

Yüksekliği:

Erkek: 8 cm

Kadın: 7 cm

Özellikler:
Brakisefali (ezik yüz), kısa eğimli bacaklar, sarkık kulaklar (doğal olarak)

Beklentiler:
Egzersiz Gereksinimleri: <20 dakika / gün
Enerji Seviyesi: Geri
Uzun Ömür Aralığı: 13-15 yıl.
Düşme eğilimi: Düşük horlama eğilimi: Yüksek
Havlanma Eğilimi: Orta
Kazma Eğilimi: Düşük Sosyal / Dikkat İhtiyacı: Düşük

Tüyleri
Uzunluk: Uzun
Özellikleri: çift kat, düz
Renkler: Tüm renk ve desenlere izin verilir
Genel Bakım Gereksinimleri: Yüksek

Pekingese

Pekingese, en ağırı en az 14 kilo (en fazla 3 kilo 6 kilo) arasında değişen, altı kilo ile altı kilo arasında değişen köpek grubunun bir üyesidir.

Pekingese uzun gövdeli, alçak köpek türüdür ve uzuvları biraz eğilmiş. Gövde küçük boyutuna rağmen sağlamdır ve yapı “yuvarlanma” yürüyüşüne katkıda bulunur.

Pekingese kısaltılmış bulmacaları, belirgin büyük gözleri ve namlu ile gözler arasındaki “v” şeklindeki burun kırışıklığı ile kolayca tanınır. Kulaklar, büyük yuvarlak kafadan uzun süre sarkar ve kuyruk arkaya doğru görkemli bir şekilde taşınır.

Pekingese’nin taçlanan ihtişamı bol tüylü olmasıdır. Saç, ideal olarak sert bir doku ve bol yumuşak bir astar ile uzun ve düz bir şekildedir. Bol saçak kılı kulaklarda, kuyrukta ve uzuvlarda. Tüm renklerde görülebilir; siyah bir maske, gözler için siyah ve kulaklarda siyah olması tercih edilir.

Pekingese Kişilik:

Pekinez (Pekingese),kraliyet soyundan gelen bir köpek gibi görünüyor. Ara sıra “saçlarını dökmelerine” ve boğuşmalarına rağmen, onlar hakkında bir ahlak ve asillik görülebilir. Bunlar çok uyanık küçük bekçi köpeğidir ve boyutlarından çok daha büyük bir alarm durumundadırlar.

Pekingese, diğer köpekler ve evcil hayvanlarla genellikle iyidir, ancak birçok insanı kabul etmek için erken ve iyice sosyalleşmelidirler. Ailelerine sadık kalsalar yabancılarla uzak kalabilirler. Oldukça akıllı olsa da, bunlar bağımsız küçük köpeklerdir ve eğitim sabır ve yaratıcılık gerektirir.

Pekinez (Pekingese), rahatsız edici çiğneme veya kazma eğilimi göstermez, yeni şeyler öğrenmek konusunda inatçı olabilir.

Pekinez Beraber yaşamak:

Pekingese, bakımı çok kolay bir köpektir ve sağlıklı kalmak için az yiyecek tüketmesi gerekir. Çok fazla yiyecek kolayca obeziteye yol açar.

Oldukça aktif olmakla birlikte, Pekingese’nin egzersiz için uzun yürüyüşlere ihtiyacı yoktur. İç mekanlarda veya iyi havalarda dış mekanlarda kısa bir yürüyüş yeterli olacaktır.

Kısaltılmış suratla Pekingese, sıcak veya nemli havayı iyi idare edemez. Bu kısaltılmış surat’da onları horlamaya meyilli yapar!

pekinez

Pekinliler mutlu olmak için bir sürü insan arkadaşlığına ihtiyaç duyuyorlar. Dikkatli büyürler, evlerine ve ailelerine havlarlar ve korumaya çalışırlar. Kucak köpekleri olmaktan çok mutlular.

Pek çok Pekinli büyük çocuklarla iyi geçinir. Birçok insan için erken sosyalleşme önemlidir.

Tımar önemli bir husustur. Tam şov tüyleriyle bir köpek günlük olarak yoğun ilgi çeker. Pek çok evcil hayvan2ın aksine Pekingese’in bakımı biraz daha kısadır ve kolaydır, ancak yine de günlük bakıma hızlıca ihtiyaç duyarlar.

Yüzlerini temiz tutmak için, özellikle ağızlıktaki kırışıklığın çevresine dikkat edilmelidir. Rektum etrafındaki uzun kılları da temiz tutmak için kontrol edin.

Pekinez Tarihi:

Pekinez başka bir eski Çin cinsidir. Bu köpekler Çin’de yaklaşık 700 A.D.’den beri bilinmektedir ve popülerliklerinin en azından bir kısmı Çin’deki Budizm’in yükselişine bağlanmaktadır.

Aslanlar ve dolayısıyla aslan benzeri köpekler Buda’nın sembolleriydi ve bu küçük köpekler bereketli akan yeleleriyle tasarıya uymaktaydı.

1800’lerde Pekinli, İmparatorluk Çin mahkemesinin sevgilisiydi. Sayısız hadım, bu “köylü köpekler” için özel bir ıslah programı yürütmüştür ve

Pekingliler gerçekten de lüks bir köpektir. 1860’da İngilizlerin Pekin’i işten çıkarmasında, en az biri İngiltere’ye giden ve Kraliçe Victoria’nın sevgilisi olan yalnızca birkaç Pekinli kurtuldu.

Bir kez daha, kraliyet iyiliği popülariteye yol açtı ve Pekinli o zamandan beri geriye bakmadı.

Alman Çoban Köpeği ve Özellikleri

Pek çok modern gün Pekingese, gerçek “kol köpekleri” nden daha büyüktür, ancak yine de çok sevgili arkadaşlardır ve bekçi köpeğidir.

One thought on “Pekinez (Pekingese) Köpeği Özellikleri Bakımı ve Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.