Muhabbet Kuşu Cinsleri Renkleri ve Özellikleri

muhabbet kuşu

Dünyada binlerce kuş türü bulunmaktadır. Kuşlar hemen her ekosistem içinde adaptasyon gerçekleştirebilir. Şehir, orman, göl ekosistemleri ile çöl ekosistemleri kuşların sıklıkla bulunduğu doğal ortamlar olarak bilinmektedir. Dünyada en çok bilinen kuş türlerinden biri de papağanlardır. Muhabbet kuşu da binlerce alt türü olan bir başka papağan türü olarak bilinmektedir. Muhabbet kuşu cinsleri çok fazladır. Şehir ekosistemine adapte olan muhabbet kuşları evcil hayvan olarak da beslenmektedir.

Muhabbet kuşları daha çok kafeste yaşayan ve ev ortamında serbest kalabilen muhabbet kuşlarını renkleri, boyları ve ağırlıkları farklı farklı olabilir. Genelde muhabbet kuşları 18 cm uzunluğunda 100 g ağırlığında olarak yeşil, mavi, sarı renklerinde kanat genişliği 30 cm e kadar çıkabilen uzunlukta bulunmaktadır. Muhabbet kuşu cinsleri bu fiziki özellikler bakımından farklılıklar arz edebilir.

Ülkemizde de birçok kuş türü bulunmaktadır. Ülkemize has kuş türleri arasında papağanlar ailesinden çok az üyeler bulunmaktadır. Muhabbet kuşu cinsleri daha çok ithal edilmektedir. Evcil olarak satıla muhabbet kuşları da özel olarak yetiştirilebilmektedir.

muhabbet kuşları
muhabbet kuşları

Yem ve su ile beslenen ve kafes ortamında kendi halinde büyüyen ve aile kurması mümkün olmayan kuşlar bu sebeple daha çok çift olarak beslenmektedir. Ötücü kuşlar arasında bulunan muhabbet kuşları farklı tonlarda sesler çıkarak tepkilerini ortaya koyabilirler.

Evlerde beslenen muhabbet kuşları cinsleri ilk fırsatta kaçabilen, doğal ortamı arayan ve fakat doğal ortamında uzun süre yaşayamayarak kedilere yem olan türler olarak da bilinmektedir.

Ülkemizde daha çok evcil olarak beslenen kuşlar Asya ve Güney Asya bölgelerinde ve derinliklerinde ormanlarda ve göl kenarlarında, dağların yamaçlarında papağan ailelerine mensup bireyler olarak kendi ekosistemleri içinde yaşamaya devam edebilirler.

muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları insanlar tarafından çok sevilir. Bakımı ve temizliği insanlar tarafından özenle yapılmaktadır. Kafeslerde beslense de kafes dışına çıkarılmakta ve ev ortamına adapte edilmektedir. Muhabbet kuşu cinsleri daha çok bu şekilde hayatına devam etmektedir.

muhabbet kuşu nasıl yıkanır hakkında bilgi almak için diğer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnsanlar kuş besleme hevesiyle muhabbet kuşlarını kafeslere kapatsa da kuşların yem ve su ihtiyacı karşılandığı için bu durum toplumda fazla yadırganmamakta ve normal karşılanmaktadır.

muhabbet kuşu nasıl beslenir hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.