Muhabbet Kuşları Cinsleri

muhabbet kuşları özellikleri

Muhabbet Kuşları özellikleri

Muhabbet kuşları cinsleri açısından papağan grubunda yer almaktadır.Bu kuşların, uzun kuyruklu yapısı ve sağlam kafa yapıları bulunmaktadır.

Genellikle, sarı , yeşil ve mavi renkte olabilirler. Bu renklerin dışında farklı renklerde olan muhabbet dostlarımız da bulunmaktadır. Özellikle, alımlı , güzel fizyolojisi ve insanlarla kolay anlaşabilmesi sebebiyle insanlar tarafından çok beslenen türlerin arasında yer almaktadırlar.

Muhabbet kuşu, ortalama 16 ile 20 cm arasında uzunluğa sahiptirler. Ağırlıkları ise 30 ile 40 gram arasında değişiklik gösterir.

muhabbet kuşları
Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar

İyi bakıldıkları takdirde 15 sene kadar yaşam süreleri bulunur. Ek olarak, muhabbet kuşlarının cinslerini ayırabilmemiz mümkündür.

Muhabbet kuşlarının erkek cinslerinin burunları mor ya da koyu pembe iken, dişilerinin burnu ise daha açık ya da beyaza yakın bir renkte olur. Ancak, muhabbet kuşları yavruyken cinsiyet ayrımını yapabilmek çok kolay değildir.

Cinsiyet ayrımını yapabilmek için kuşumuzu en az 6 ay büyütmemiz gerekir. Eğer muhabbet kuşunu tek besleyeceksek, erkek seçmemiz daha doğru bir karar olacaktır.

muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşlarının Ötüşü

Çünkü erkek muhabbet kuşları, dişilere göre daha sosyal ve ötücüdür ve çok zeki yaratıklardır ve oyun oynamaya bayılırlar. Eğer onu kendimize alıştırırsak, bizimle oyun oynamaktan da zevk alacaktır.

Fakat, çok da ürkek oldukları için kendimize tam olarak alıştırmadan onunla oyun oynamamalıyız. Yoksa, onu korkutabiliriz ve böylece bize alışma hızı yavaşlayacaktır.

Muhabbet kuşlarının taklit yetenekleri çok gelişmiş olduğu için onlara birçok kelimeyi öğretebiliriz. Bunun için yapmamız gereken şey, öğretmek istediğimiz kelimeyi ısrarla tekrarlamaktır. Günümüzde evde bakılan muhabbet kuşu ortalama 6-7 sene yaşayabilmektedir.

Ek olarak, muhabbet kuşlarıyla yaşanan bir problem de onların kaçmasıdır. Lütfen, kafesten çıkmaya alıştırdığımız kuşlarımızı camlar açıkken kafesten çıkarmamaya özen gösterelim.

Unutmayalım ki kuşlarımızı kendimize ne kadar alıştırsak da kaçabilirler. Muhabbet kuşu, soğuya karşı duyarsız olan kuşlardan biridir. Uzun süre soğukta kalan kuşlarımız ölebilir.

Muhabbet Kuşları Ne Yer

Muhabbet kuşlarını beslemek için geniş bir kafes almamız gerekir, özellikle enine doğru geniş bir kafes olursa onlar için daha sağlıklı olacaktır. En küçük boyut 50-50 cm olacaktır.

Ayrıca, muhabbet kuşu yemi kaliteli olmasının yanı sıra muz, elma ve mandalina gibi besinler verebiliriz.

Kediler ve Köpekler

2 thoughts on “Muhabbet Kuşları Cinsleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.