Kurt Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

kurt-kopegi

Alman Kurt Köpekleri

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçe de bazen kurt köpeği olarak da anılırlar.  Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür.

Alman kurtları ikiye ayrılır; iş köpekleri ve şov köpekleri denilen iki farklı versiyonu vardır. İş köpeği olarak üretilen alman kurtları daha yüksek bir kalçaya ve daha uzun bacaklara sahiptirler. 

Show için üretilen köpekler ise daha alçak bir kalça, adaleli bir vücuda ve çok gösterişli bir posta sahip olurlar. Alman kurtların da en sık rastlanan hastalık kalça çıkığı olarak bilinen eklem rahatsızlığıdır. 

Ayrıca alman kurdu çok hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile veya içerisinde fazla çeşit olmayan, aynı zamanda köpeğin alerji sinin bulunmadığı mamalar ile beslenmelidir.

çekoslovak kurt köpeği
çekoslovak kurt köpeği

Dünyada En Çok Tercih Edilen Köpek

Alman kurt köpeği dünyada en çok tercih edilen ırklar arasındadır. İş köpeği olarak, asker ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır. 
Çoğunlukla iş köpeği olarak kullanılan Alman çoban köpeği korkusuz, dikkatli ve zekidir.

Cesur, neşeli, itaatkar ve öğrenmeye heveslidir. İnanılmaz sadakati ve cesareti ile tanınır. Kendinden emin bir sukünete sahiptir; ancak asla düşmanca değildir.

Çok yüksek öğrenme kapasitesi vardır. Alman Çoban köpekleri aileleri ile birlikte olmaktan büyük keyif alırlar; ancak yabancılara karşı mesafelidirler.

Bu ırk ailesiyle olmaya gereksinim duyar ve uzun süre yalnız bırakılmak istemez.  Sadece gerektiğinde havlar.

Alman kurt köpeği oldukça gelişmiş koruma güdüleri vardır, bu nedenle aşırı korumacı olmaması için dikkatle ve özenle diğer insan ve hayvanlarla genç yaşta sosyalleştirilmelidir.

İnsana karşı sergilenen saldırganlık dikkatsiz üretim ve eğitim nedeniyledir. Dikkatli üretilmiş ve eğitilmiş dengeli bir köpek diğer ev hayvanları, çocuklarla ve ailesiyle güvenilirdir.

Sibirya kurt köpeği
sibirya kurt köpeği

Kurt Köpeği Özellikleri

Erken yaşta itaat eğitimine başlanmalıdır. Alman kurdu doğru üreticiden almak çok önemlidir.  Bazıları çekingen ve huysuzdur. Bu karakterdeki köpeklerin korku nedenli ısırmaya eğilimi vardır.

Yavrunun ailesini iyi incelemek gerekir. Cezaya dayalı bir eğitim bu köpeklerde başarıya ulaşmaz.

Irk o kadar zeki ve eğitilebilirliği öylesine yüksektir ki çoban köpekliği, koruma köpeği, polis ve asker köpeği, körler için rehber köpek, arama ve kurtarma köpekliği işinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Alman kurt köpeği popüler bir aile ve show köpeğidir.

Köpekler Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

One thought on “Kurt Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.