Köpekler Neden Kusar ?

köpekler neden kusar

 Köpekler Neden Kusar ?

Köpekler neden kusar ? Bir köpek çok fazla yiyeceği tükettiği için kusabilir.  Ancak, kusma, çok daha ciddi bir şeyi de gösterebilir; köpeğiniz toksik bir maddeyi yutmuş olabilir veya derhal tıbbi müdahale gerektiren bir durumdan muzdarip olabilir.  Kusma, bir veteriner tarafından değerlendirilmesi gereken gastrointestinal ve sistemik bozukluklarla da ilişkilendirilebilir.

 Ani bir Sebep Olabilir.  veya Akut, Kusma 

 Gastrointestinal sistemin bakteriyel enfeksiyonu

 Diyete bağlı nedenler (diyet değişikliği, gıda intoleransı, çöp alımı)

 Gastrointestinal kanalda yabancı cisimler (yani oyuncaklar, kemikler, çiğneme parçaları)

 Bağırsak parazitleri

 Akut böbrek yetmezliği

 Akut karaciğer yetmezliği veya safra kesesi iltihabı

 pankreatit

 Ameliyat sonrası mide bulantısı

 Toksik maddelerin yutulması

 Viral enfeksiyonlar

 Bazı ilaçlar veya anestezik ajanlar

 kabartmak

 Sıcak çarpması

 Araba hastalığı

 Enfekte uterus

 Uzun süre boyunca düzensiz veya düzensiz olarak meydana gelen kusma, mide veya bağırsak iltihabı, şiddetli kabızlık, kanser, böbrek fonksiyon bozukluğu, karaciğer hastalığı veya sistemik hastalık nedeniyle olabilir.

köpekler neden kusar

 Köpeğim Sık Sık Kusarsa Ne Yapmalıyım?

 Ara sıra kusma kusuru endişe verici olmayabilir.  Bununla birlikte, sık veya kronik kusma, kolit, bağırsak tıkanması veya parvovirüs gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir.  Köpeğinizin kusması çok sık oluyorsa lütfen eksiksiz bir inceleme ve teşhis testi için derhal veterinere götürün.

 Başka Hangi Belirtileri İzlemeliyim?

 Kusmanın nedenleri o kadar çeşitlidir ki, bazen tanı koymak zor olabilir, bu nedenle veterinerinize mümkün olduğunca fazla bilgi vermek ve başka işaretler olup olmadığını da belirtmek önemlidir. 

 Kusma sıklığı.  Köpeğiniz bir kez kusar ve düzenli bir şekilde yemek yemeye devam ederse ve normal bir bağırsak hareketidir.

 Veterinere Ne Zaman götürmeliyim?

 Yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizin bir gün içinde birden fazla kusarsa veya bir gün boyunca kusma devam ederse, lütfen veterinerinize götürün.

 Veterinerim Kusmaya Neden Olanları Nasıl Belirler?

 Evcil hayvanınızın yaşına, tıbbi geçmişine, fizik muayene bulgularına ve köpeğinizin kendine özgü semptomlarına bağlı olarak, veteriner hekiminiz, bir muayene yapmak için çeşitli teşhis testleri (kan, radyografi, ultrason, dışkı muayenesi, endoskopi, biyopsi veya hatta keşif ameliyatı) yapmayı seçebilir. 

 Bazı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 Köpeğinize hasta bir çocuğunuz gibi yemek verebilir ve ona haşlanmış patates, pirinç ve iyi pişirilmiş, derisiz tavuk gibi ev yapımı yiyecekler verebilirsiniz.  Bazı durumlarda, köpeğinizin sıvı tedavisi, antibiyotikler, diyette bir değişiklik, antiemetikler (kusmayı kontrol etmeye yardımcı ilaçlar) veya başka ilaçlar gerekebilir.  Veterinerinizin uygun tedaviyle ilgili tavsiyelerine uymak en iyisidir.

Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Ulumaya Başlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir