Köpekler Kaç Yıl Yaşar ? Köpeklerin Yaşam Süresi

Köpekler  Kaç Yıl Yaşar ?

Köpek severlerin sahiplenip bakımını üstlendikleri hayvanlar için en çok merak ettikleri konu ise, köpekler kaç yıl yaşar sorusudur. Bu sebeple de bilinmesi gereken süre ise, her cins köpeğin yaşam süresinin küçük bir fark dahi olsa değişim gösterebileceğidir.

Yaşam alanları dahil olmak üzere beslenme şekilleri ve bakımları ile önemli bir sorumluluk alınmasını gerektiren köpek bakımında, sahiplenen kişilerin merak ettiği konular arasında gelmektedir. Köpeklerin yaşam süresi,  genel itibari ile 10-13 yıl olarak belirlenmiştir.

Her cins köpek için geçerli denilemeyen bir fark gözetilmelidir. Çünkü yaşam süreleri hem beslenme, hem de yaşam şeklindeki köpeğin sahibi ile uyum sağlama sürecinde en çok etkili faktörler arasında yerini alır.

Sizler için belirlediğimiz farklı cins köpekleri derleyerek en ince ayrıntısına kadar ulaşabileceğiniz bilgileri hazırladık.

Çoban Köpeği Kaç Yıl Yaşar ?

Her zaman koyun sürüleri için tercih edilen bir köpek türü gibi görünse de özel olarak ‘Çoban Köpeği ‘ tercih eden hayvan severler için bilinmesi gereken detayları da mevcuttur.

Öncelikle görünüm olarak iri yapılı ve sakin bir mizaca sahip olsalar da boyları dişi ve erkeklerde farklılık gösterebilmektedir.

 • Dişi Çoban Köpeklerinin Boy Uzunluğu : 71- 79 cm olmaktadır.
 • Erkek Çoban Köpekleri Boy uzunlukları: 74-81 cm olmaktadır.

Beslenme düzenleri ve yaşadıkları alana uyum sağlamaları için oldukça dikkat edilmesi gereken detaylar mevcuttur.

Bu sebeple de Anadolu topraklarında yetişen ve büyütülen Çoban (Kangal) köpeği, aşıları ve bakımlarının aksatılmaması kaydı ile bakımını üstlenen kişiler için oldukça detaylı bir bilgi birikimine  sahip olmaları önemlidir.

Bekçi köpeği ırkından gelen çoban köpekleri dahil olmakla beraber, köpekler kaç yıl yaşar sorusuna en ayrıntı içeren cevap ise, 10-13 yıl arası olduğudur. Diğer merak edilen bilgiler ise köpek cinslerinde meydana gelen yaşam süresidir.

Çoban köpeklerinin ise yaşam süresi 12- 15 yıl arası olarak belirlenmiştir.  Sahiplerine bağlılığı ile bilinir. Kiloları ise dişi ve erkeklerde değişim göstermektedir.

Kangal Köpekleri Kaç Yıl Yaşar ?

Kangal köpeklerinin ortak özellikleri arazi köpekleri ve sürü köpeği olarak adlandırılmasıdır. Diğer bir deyişle birçok kuvvetli büyük köpekler arasında önemli bir ırk olarak belirlenmektedir.

Yaşam süreleri ise 12-15 yıl olmakla beraber veteriner kontrolünde bakımları en iyi şekilde yaptırılırsa belirlenen yıldan bile uzun yaşama ihtimalleri mevcuttur.

Genel olarak merak edilen konu ise köpekler kaç yıl yaşar? Elbette ki cinslerine göre fark göstermektedirler. Bu sebeple de sadece cinsleri değil bakımlarına da dikkat edilmesi gereklidir.

Kangal köpekleri, arazi köpekleri olmaları ile beraber Sivas kangalı olarak bilinmektedir. 58 ve 63 günlük bir doğum süresi mevcut olan Kangal köpekleri, Koyu kahveden bal rengine dönen gözleri ile iri cüssesi ve hareketli duruşu ile sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekmektedir.

Köpekler

Terrier Kaç Yıl Yaşar ?

Her köpeğin yaşam süresinin değişim gösterdiği bilinmektedir. Bu sebeple de köpekler kaç yıl yaşar sorusunda her cins köpek için ayrı olarak ele aldık.

Terrier cinsi köpeklerin görünüm ve yapısal olarak süs köpeği olmaları ile beraber yaşam süreleri de kendi aralarında değişim göstermektedir.

Bunun sebebi ise, Terrier cinsi köpeklerin kendi aralarında da farklı cinslere ayrılmasıdır. Birçok ülkeye göre gelişmiş olan Terrier ırkı için yapılan araştırmalar ve yaşam süreleri aşağıda belirlenmiştir.

 • Russel Terrier : 13- 16 yıl
 • Bull Terrier:  10-12  yl
 • Airedale Terrier: 12 yıl
 • Boston Terrier: 11-15 yıl
 • İskoç Terrieri: 11-13 yıl
 • Yorkshire Terrieri: 12-16 yıl
 • Amerika Pitbull Terrieri: 8-15 yıl
 • Batı Highland Beyaz Terrieri: 12-16
 • Rat Terrieri: 15-23
 • Amerikan Staffordshire teriyeri: 12-15 yıl

Kaniş Kaç Yıl Yaşar ?

Kaniş diğer adıyla Poodle olarak bilinmektedir. Alman kökenli olan Kaniş cinsi köpekler aynı zamanda Fransa’da da oldukça popülerdir.

Bu sebeple de Türkiye’de de en çok tercih edilen köpek türleri arasında geliyor. Her zaman birçok köpek sever için merak edilen sorulardan birisi de köpekler kaç yıl yaşar ? Her köpeğin yaşam sürelerinde değişim göstermesi ile beraber genel ortalama hepsinde oldukça farklı olmaktadır.

Bu sebeple de Kaniş cinsi köpeklerin yaşam süreleri  diğer köpeklere göre değişim gösterir. Yaşam alanları ile birlikte ev ortamında yaşamaları daha uygun görülmektedir.

Kaniş cinsi köpeklerin yaşam alanı ve bakımları oldukça önemlidir. Bu sebeple de yaşam süreleri bakımlarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Standart kanişler, süs köpekleri olmakla beraber boy ölçüleri de 38- 62 cm arasındadır. 20-27 kg ağırlığında olan kanişlerin yaşam süreleri 12-15 yıl olarak belirlenmiştir.

One thought on “Köpekler Kaç Yıl Yaşar ? Köpeklerin Yaşam Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.