Köpek İtaat Eğitimi Nasıl Verilir ?

köpek itaat eğitimi


Köpekler ve kediler insanlara en yakın canlılar olarak bilinmektedir. Şehir ekosisteminde önemli bir yere sahip olan kediler ve köpekler evcil hayvan olarak da hayatlarına devam ederler. İnsanların eğitebildiği hayvanlar arasında bulunan köpeklere itaat eğitimi de verilmektedir. Bu eğitim psikolojik ve psikanaliz deneylerin temelinde gerçekleşmektedir. Köpek itaat eğitimi nasıl verilir sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Köpeklerin itaat etmesi güvenlik ve sahipleriyle olan güven ve duygu bağı olarak da önemli görülmektedir.


Otur, yat, kalk, koş, dön gibi emir kipleriyle seslenilmesi durumunda ödül mamalarının ve bazı doğal ya da yapay seslerin kullanılması köpeklerin itaat etmesini kolaylaştırmaktadır. Köpek eğitimi nasıl verilir sorusu daha çok psikoloji alanına girmektedir.

Eğitim psikolojisi bu işin ihtisas alanını oluşturmaktadır. Skinner, Pavlov öne çıkan isimler olarak görülmektedir. Hatta eğitim konusunda Pavlov’un köpekleri meşhurdur. Zil sesi ile köpeklerin tepkisel ölçüm ve davranışları yönlendirilebilmektedir.

köpek eğitimi
köpek eğitimi


Eğitim planlarının birçok farklı türü bulunmaktadır. Ödül maması ile eğitim vermek en kolay eğitim anlayışlarından biridir. Köpek eğitimi nasıl verilir sorusu burada önem kazanır. Köpek sahiplenen kişilerin eğitim verme çalışmaları ödül, ceza anlayışına göre şekillenmektedir. Ödül maması ile köpeklerin istenilen şekilde davranması söz konusu olmaktadır.


Köpekleri seven ve onlarla yaşamayı tercih eden insanların hayatın doğal akışından köpeklerle kurduğu duygusal ve düşünsel ilişkiler gereği köpeklerin yüksek hassasiyeti ile birleşen bazı durumların köpeklerin kendiliğinden eğitimli olması durumunu yaşatmaktadır.

Köpek eğitimi nasıl verilir sorusunun cevabını araştıran kişilerin hayatın doğal akışında köpeklerin tuvalet eğitimine kadar bazı davranışlarının kendiliğinden şekillendiğini görmeleri mümkündür.

köpek itaat eğitimi
köpek itaat eğitimi


Geçmişten günümüze köpeklerin güvenlik ve tedbir olarak kullanıldığı bilinmektedir. Emniyet için kullanılan köpeklerin yüksek hassasiyetleri gereği eğitimli olarak davranış sergiledikleri de bilinmektedir. Köpek itaat eğitimi nasıl verilir bir araştırma konusu olarak ilgililerin en çok merakını ve dikkatini ÇEKEN bir durumdur OLARAK BİLİNMEKTEDİR.

Köpekler sahiplerine sadık canlılar olarak eğitim için en elverişli hayvanlardır. Köpekler, atlardan daha kolay ve çabuk bir şekilde eğitilebilir, akıllı ve meraklı hayvanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir