Köpek Hastalıkları İsimleri ve Belirtileri

Köpek Hastalıkları İsimleri ve Belirtileri

Köpek Hastalıkları İsimleri

Köpek hastalıkları isimleri denince akla gelen birçok hastalık ve bu hastalıklara neden birçok sebep vardır. İnsanların hasta olmasına sebebiyet veren etkenler aynı şekilde küçük dostlarımızın da hasta olmasına sebep olurlar.

Hatta biz insanları hiç etkilemeyecek olan bazı etkenler yine köpeklerin hasta olmasına sebep olabilirler.

Bu yüzden evimizin bir bireyi olan köpeklerimizi kendimiz gibi düşünmemeliyiz. Mutlaka köpek hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Sadece ön bilgi için değil belki de köpeğimizin hiç farkında olmadığımız ciddi bir hasatlığı olabilir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de erken teşhis çok önemli bir konudur.

Köpek hastalıkları isimleri hakkında edineceğimiz bilgiler aracılığı ile köpeğimizde gözlemlediğimiz şüpheli durumları veteriner hekiminizle konuşarak bir tehlike oluşturup oluşturmadığını öğrenebilirsiniz.

köpek hastalıkları isimleri
köpek hastalıkları isimleri

Köpeklerde Görülen Bazı Hastalıklar

1. Köpeklerde Deri ve Cilt Hastalıkları:

Köpeklerin birçoğu birbirinden farklı şekilde deri hastalığı yaşar. Bunu çok kaşınmalarından yada sürekli bir bölgeyi yalamalarından anlayabiliriz.

Deride görünen hiçbir şey olmayabilir yada şişlik veya benzerleri meydana gelebilir. Bunlar dışında farklı bulgular söz konusu ise mutlaka bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

2. Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper ):

Köpeklerin yaşadığı her ortamda olabilen bir hastalık türüdür. Köpek gençlik hastalığı denmesinin nedeni ise yavru köpeklerin birincil dereceden kaybına sebep veren köpek hastalığı olmasıdır.

En başta görülen belirtileri halsizlik ve iştahsızlıktır. Sonraki safhalarda öksürük, ishal, gözler ve burunda akıntı meydana gelebilir.

Beyin ve omurilik dokusuna yerleşen virüs halsizlik, salya akıntısı, kas spazmı ve felç gibi sonuçlara sebep olabilir. Bu tarz belirtiler haftalar hatta yıllar sonra kendini gösterebilir.

3. Kulağın Mikrop Kapması:

Köpeğiniz sürekli huzursuzca kulağını kaşıyor kafasını sık sık sağa sola sallıyorsa muhtemelen kulaklarında enfeksiyon vardır.

Bu köpeğiniz için oldukça ağrılı bir hastalıktır. Aşısı ve gerekli müdahaleler mutlaka yapılmalıdır.

4. Infectious Canine Hepatitis:

Bu köpek hastalığı ilk olarak karaciğeri etkilemeye başlar. Daha sonra ilerleyerek böbrek hasarına sebebiyet verir.

Bu köpek hastalığına yakalanan köpeklerin dörtte biri hayatını kaybetmektedir. Hastalığın belirtileri depresyon, halsizlik, sarılık, karın ağrısıdır. Bu virüs bulaşıcıdır.

köpek hastalıkları
köpek hastalıkları

5. İdrar Yolunun Mikrop Kapması:

Bu köpek hastalığı en sık görülen köpek hastalıklarından bir tanesidir. Eğer köpeğiniz kontrolsüz bir şekilde önüne gelen yere çişini yapıyorsa mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz.

6. Adenovirus:

Akciğer ve solunum yollarında hastalık oluşturur. Belirtiler sık sık öksürük ve iştahsızlıktır. Düşük bağışıklık sistemi bu köpek hastalığına kolaylıkla teslim olacaktır.

Ancak güçlü bir bağışıklık sistemi üstesinden gelebilir. Eğer devam ederse zatürreye dönüşebilir ve bu da işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

7. Parainfluenza:

Adenovirus ile aynı özelliklere sahip bir köpek hastalığıdır.

8. Ağız ve Diş Problemleri:

Köpeğinizin ağzı dayanılmaz bir şekilde kokuyorsa muhtemelen ağzında veya dişlerinde bir problem olabilir. Köpeğinizin bakımlarını periyodik olarak düzenli bir şekilde mutlaka yapmanız gerekmektedir.

Köpeğinize vereceğiniz kemikler ağzında yara oluşmasına ve daha çabuk mikrop kapmasına neden olacaktır. Bu yüzden köpeğinize kemik verirken iki kere düşünün.

9. Köpeklerde Kisthiydatik:

Bir parazit türü ile köpeğinizin vücuduna giren bu köpek hastalığı genellikle sakatat gibi gıdalarda bulunmaktadır.

Köpeğinizi bu köpek hastalığına karşı korumak için mutlaka düzenli olarak parazit tedavisini yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca bu parazit insanlarada bulaşabilmektedir.

köpek hastalıkları
diğer köpek hastalıkları

Diğer Köpek Hastalıkları İsimleri


Bunlar haricindeki bazı köpek hastalıkları isimleri ise şunlardır:

  1. Köpeklerde Egzama Hastalığı
  2. Köpeklerde Mantar Hastalığı
  3. Köpeklerde Uyuz Hastalığı Köpeklerde Sağırlık
  4. Köpeklerde Toksoplazma Köpeklerde Katarakt Hastalığı
  5. Raşitizm
  6. Kalp Kurdu
  7. Kuduz

One thought on “Köpek Hastalıkları İsimleri ve Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir