Konuşan Papağan Türleri

konuşan papağan türleri

Konuşan Papağan türleri Öğrenme ve taklit üzerine olan yetenekleriyle insanları büyülemeyi başaran Papağanlardır; etkileyici zekâları, kolay ve hızlı öğrenmeleri ve söylediğiniz bazı kelimeleri anlayabilmektedir.

Doğası gereği üstün bir taklit yeteneğine sahip olan Papağanlar; insan, hayvan, müzik aleti vb. çevresinden işitmiş olduğu herhangi bir sesi taklit edebilmektedir.

Konuşan Papağanlar olarak da bilinen popüler bazı türler, diğer Papağan türleri ile kıyaslandığında taklit konusunda daha yetenekli oldukları bilinmektedir.

En Çok Konuşan Papağan Türleri

Doğru bir eğitim sonucunda bazı Papağanların izleyicilere gösteri dahi yapabildiği bilinmektedir. Ülkemizde yoğun olarak karşımıza çıkmasa da Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerde Papağanlar ile yapılan şovlar oldukça popüler.

İnsan ve Hayvan seslerinin yanı sıra sürekli işitmiş oldukları müzik aletlerinin de seslerini taklit edebildiği bilinen bu kanatlı dostlarımızın bazı türleri oldukça konuşkan.

konuşan pağağan
konuşan papağan

Konuşan Papağan Türleri

En çok konuşan papağan türleri hangileridir merak edenler için bir liste hazırladık.

1 – Jako Papağanı

Bazı kişilerce “Afrika Gri Papağanı” olarak da bilinen Jako türü papağanlar; çabuk bir şekilde öğrenerek konuşan (taklit yapan) papağan türlerinden birisi. Eğer bir Jako Papağanının konuşmasını istiyorsanız öncelikle onu kendinize alıştırmanız gerekmektedir.

Jako Papağanları doğru bir eğitim sonucunda bazı soruları öğrenerek bunlara cevap dahi verebilirler. Ortalama 1000 kelimeyi hafızasında tutabildiği bilenen Jako Papağanları, anlamlı bir cümle dahi kurabilmektedir.

2 – Lori Papağanı

Konuşan papağan türleri denildiğinde akla ilk gelen Papağanlardan birisi olan Lori Papağanları; Geveze Lori olarak da bilinmektedir. Konuşmaktan gerçekten keyif alan ve asla sıkılmayan bir papağan türü olması nedeniyle bu isim de kullanılmaktadır.

Kolay bir şekilde konuşmayı öğrenebilir ve cümleler kurabilir. Lori, ona öğreteceğiniz bir şarkıyı baştan sona söyleyebilir.

3 – Ara Papağanı

Gösteri ve şovlarda en sık tercih edilen papağan türüdür. İnsan sesine en yakın sesi çıkarabilen papağan türüdür. Konuşma yeteneği oldukça yüksek olan Ara Papağanı, 90 cm’ye kadar uzayabilen alt türleri ile en büyük papağan türlerinden birisidir.

Aynı zamanda ortalama yaşam süresi en fazla olan papağanlardan birisidir. Canlı ve göz alıcı renklere sahiptir. Konuşan papağan türleri denildiğinde çoğu zaman ilk duyacağınız türdür.

4 – Amazon Papağanları

Ortalama yaşam ömrü ve boyut olarak büyük papağan türlerinden birisidir. Oldukça iyi konuşur ve taklit yeteneği oldukça güçlüdür.

Yaklaşık 50 yıl yaşayabilir ve neredeyse 30 alt türü bulunur. Bazı türlerinin 100 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir.

5 – İskender Papağanı

İnsanlar ile iletişim kurmaktan çekinmeyen, insan ilişkileri oldukça kuvvet bir papağan türüdür. Konuşmaları oldukça net ve anlaşılırdır.

Diğer çoğu papağan türünden farklı olarak sesleri taklit etmez, öğrenmiş olduğu kelimeleri kendi sesiyle söyler.

6 – Monk Papağanı

En küçük boya sahip papağan türlerinden birisidir. Aynı zamanda “Keşiş Papağanı” olarak da bilinir. Ülkemizde çok sık karşılaşılmayan bu tür ortalama 25-30 yıl yaşayabilmektedir.

Oyuncu bir papağandır ve kelimeleri öğrenerek aklında tutabilir. Fazlasıyla insan canlısı olması nedeniyle devamlı ilgi bekler.

7 – Kakadu Papağanı

Çok fazla kelime öğrenemeyen Kakadu Papağanları, taklit konusunda oldukça yeteneklidir. Duyduğu & öğrendiği sesleri gerçeği ile neredeyse ayırt edemeyeceğiniz düzeyde taklit eder.

Bir ambulanstan çıkan siren sesi ya da bebeğinizin ağlamasını taklit edebileceği gibi köpeğinizin havlama sesini dahi neredeyse birebir taklit edebilir. Oyuncu bir türdür ve müzik eşliğinde dans etmekten oldukça keyif alırlar.

İlginizi Çekebilir: Sultan Papağanı

2 thoughts on “Konuşan Papağan Türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.