Kedilere Aşı Nasıl Yapılır

kedilere aşı nasıl yapılır

Kedilere Yapılması Gereken Aşılar

Kedilere aşı nasıl yapılır konusu oldukça hassasiyet gösterilmesi gereken ve asla ihmal edilmemesi gereken bir sorumluluktur. Yavru kediler için yapılması gereken 3 adet aşı vardır.

Bu makalede kedilere yapılması zorunlu olan aşıları ve ne sıklıkla yapılması gerektiğini anlatan

bütün detaylarıyla bu konuda kafanızdaki soru işaretlerine yanıt olacak bilgilere erişeceksiniz. 

Kedilerinize 1 yaşına geldikten sonra her yıl uygulanması gereken aşılar arasında yer alan aşılar şu şekilde; 

  1 Adet Karma Aşısı  1 Adet Kuduz Aşısı  1 Adet Lösemi Aşısı  Kedilerinize 3 ayda bir olmak üzere yapılması

kedilerde aşı
kedilerde aşı

gereken aşılar ise; 

İç Parazit Aşısı 

Dikkatli olmanız gereken noktalardan bir tanesi kedi parazit aşısını kedilerin bütün hayatları boyunca ortalama yaklaşık

2 ayda bir olacak şekilde düzenli olarak uygulanması zorunlu olan aşıdır. 

  Aşı Çeşitleri  Kedi aşı türleri temel olan ve temel olmayan olarak iki kategoride ele alınmaktadır.  Temel Aşılar: Yavru ve yetişkin kedilerin sağlığını pozitif yönde etkileyen birtakım hastalıklara karşı savunma sağlayan aşılardır. 

Kedilere Aşı Nasıl Yapılır konusuna devam edelim.

Temel Olmayan Aşılar: Uzmanlar ve patologlar tarafından zorunda olunmadıkça tavsiye edilmeyen, kedilerin sağlığını negatif olarak etkileyebilecek aşılardır.

kedilere aşı nasıl yapılır
kedilere aşı nasıl yapılır

  Karma Aşısı 

Karma aşısı kedilerde çokça görülen belirlenmiş Viral enfeksiyon olarak adlandırılan aşılardan korunması sağlamak için yapılmaktadır.

2 ayını bitirmiş bütün kedilere yapılması tavsiye edilen ilk aşı olan kedi karma aşısı ;feline parvos, herpesVirus, Felin Calici gibi virüs etkenleri barındırmaktadır.  İlk yaşını bitiren bütün kedilerin senede bir kez karma aşısı olması zorundadır.

Özet olarak karma aşısı kedilerin sürekli hasta olmasını ve bilinmeyen kedi hastalıklarına karşı korunmasına yol açar.  Kuduz Aşısı  İsminden de anlaşılabileceği gibi kuduza sebep olan virüslere karşı kedileri belirli süreçlerde savunmaktadır.

Kedi kuduz aşısı olabilmesi için minimum 3 aylık olması gerekmektedir.  Bir kedinin kuduz olabilmesi için kuduz bir canlı yoluyla tırmalanması ya da ısırılması gerekir.

Eğer kedim her zaman evimde duracak bu yüzden kuduz aşısına ihtiyaç yok diye düşünürseniz büyük bir hata yapmış olursunuz.

  Hayatınız boyunca ne tür sorunlarla karşılaşacağınızı tahmin etmekte zorlanabilirsiniz,

istem dışı kedinizle dışarı çıkmak zorunda kalabilirsiniz ve kuduz virüsünü yukarıda belirttiğimiz şekilde kedinizin kapmasına neden olabilirsiniz. 

kedilere aşı nasıl yapılır
kedilere aşı nasıl yapılır

Lösemi Aşısı  

Kedi lösemi aşısı 2 ayını doldurmuş bütün kedilere rahatlıkla uygulanabilen ve her yıl

tekrarlanması gereken aşılar kategorisinde yer alan bir aşıdır.

Temel görevi lösemi virüsüne karşı savunma sağlamaktadır fakat %100 lösemi koruma garantisi vermemektedir.  Şimdi ise kafanızdaki bir diğer soruya geçelim her şey hoş güzel fakat aşı fiyatları ne durumda?

Hiç merak etmeyin genel olarak bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak değişiklikler gösterse de ortalama güncel olarak ulaştığımız

fiyat listesini şu şekilde sunabiliriz; 

Kedi Lösemi Aşısı Fiyatı 60 Türk Lirası

  Kedi Karma Aşısı Fiyatı 80 Türk Lirası 

Kedi Kuduz Aşısı Fiyatı 60 Türk Lirası 

Kedi FIV Aşısı Fiyatı 100 Türk Lirası 

Kedi İç Parazit Aşısı Fiyatı 60 Türk Lirası 

Kedi Dış Parazit Aşısı Fiyatı 45 Türk Lirası 

Kedilere aşı nasıl yapılır ? Sahip olduğumuz kedilerimizin sağlığı için gereken hassasiyeti gösterip ihtiyaçları olan işlemleri uygulamamız bizim sorumluluğumuzdur.

Eğer bu konuda kendinizi yetersiz görüyorsanız en kısa sürede daha iyi bakabilecek bir aileye veya bir hayvan barınağına yönlendirmeniz

ya da henüz bir kediniz yoksa ve kedi sahibi olmak istiyorsanız vazgeçmeniz hem minik dostlarımız hem de sizin açınızdan

en doğrusu olacaktır. 

Yerli Kedi İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.