Kedilerde Parazit Tedavisi Belirtileri ve Türleri

kedilerde mantar tedavisi

Kedilerde Parazit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde parazit tedavisi ,Bağırsak parazitleri farklı işaretler gösterir. Parazit kontrolü, bu işaretlerin ve nedenlerin basit bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Kedi sahiplerinin göz önünde bulundurduğu tüm sağlık konularının başında,Parazit vardır.Özellikle kedi sadece evde kalıyorsa ve açık havada hiç dolaşmıyorsa, nadiren dışkı yapar.

Bununla birlikte, bağırsak solucanlarının çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve durumu düzgün yönetemezsek, insanlar olarak bizler enfekte olabileceğimizi belirtmek önemlidir.

Kedinizde bağırsak parazitleri olup olmadığını dikkate alırken dikkat etmeniz gereken işaretler şunlardır:

Kedilerde Aralıklı ishal

Sağlıklı beslenmeye rağmen kilo aldırmak ya da azaltmak
Donuk kürk
Letarji
Birkaç farklı tür parazitle uğraştığınızı ve hepsinin gözle görünmediğini bilmelisiniz.

kedilerde parazit
parazit türleri

Yuvarlak kurtlar (Toxocara cati, Toxascaris leonina), hayvanlar alemini enfekte eden en yaygın kurtçuk türüdür. Genellikle 2 ila 4 inç uzunluğunda, bronz veya beyaz “spagetti benzeri” yaratıklardır.

Kusma ve ishale neden olmasının yanı sıra, yuvarlak kurtlar bir kedinin genel sağlık ve görünümünde etkili olabilir.

Yuvarlak solucanlar ile enfekte olmuş yavru kedilerin göbek kemerli, şişkin bir görünümü olacaktır ve sürekli aç olabilirler. Yavru kediler yuvarlak kurtları annelerinden süt yoluyla alabilirler.

Kedilerde parazit tedavisi ,Yuvarlak kurtlar zoonotiktir (insanlara aktarılabilir) ve kas dokusu ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilecek “Visceral Larva Göçleri” olarak bilinen bir enfeksiyona neden olabilir.

Kedi dışkıları günlük çöp kutusundan alınmalı ve ev çöpüne atılmalıdır.

kedilerde parazit tedavisi
kedilerde parazit tedavisi

Tapeworms (Dipylidium caninum, T. taeniaeformis) çıplak gözle görülebilen diğer parazit tipleridir. Aslında, gözlemleyeceğiniz şey, kedinin bağırsak sisteminin astarına bağlı yetişkin parazitten kopmuş olan tapeworm bölümleridir.

Bu tapeworm parçalarının uzunlukları değişkendir, genellikle beyazdır ve elemeden hemen sonra kedinin rektumunun veya dışkısının etrafında daralarak ve genişleyerek (hala hayatta iken) sıkça görülür.

Segmentler öldükten sonra, pişmemiş yabani pirinç veya susam tohumlarının taneleri gibi görünürler ve genellikle kedinin uyuduğu yerde bulunurlar.

En Yaygın Parazit

En yaygın olan tapeworm enfeksiyonu, kedi parazitin yumurtalarını taşıyan bir pire yuttuğu zaman meydana gelir, ancak tapeworm’un yumurtasını taşıyan farelerden enfeksiyon da mümkündür.

İyi bir haber, tapeworların, pire yaşam döngüsü sürecine dahil olması gerektiği için kedilerden köpeklere veya insanlara doğrudan geçilemediğidir.

kedilerde parazit nedenleri
kediler ve parazit

De-worming ya oral ilaç ya da enjeksiyonla yapılabilir. Etkili pire önleme, tapeworms önlemeye yardımcı olacaktır.

Kancalı kurtlar (Ancylostoma tubaeforme) Kan emici bağırsak parazitleri, kancalı kurtlar kedilerde kansızlığa ve bazen de ölüme neden olabilir.

Kanca kurtları çıplak gözle görülemez ve advers etkilerin ciddiyeti bağırsaktaki solucanların miktarına, hayvanın genel sağlığına, yaşına ve edinilmiş bağışıklığa bağlı olacaktır.

Kediler yaşlandıkça kancalı kurtlara karşı daha dirençli olabilirler. Dışkı ile kirlenmiş toprakla temastan lavra göçü yaygın bir nedendir.

Coccida (Isopora felis) Bu parazit bir solucan değil, çok sayıda mevcut olduğunda bir kedinin intestinal yolunda hasara neden olacak tek hücreli bir mikroskobik organizmadır.

Kedilerde parazit tipleri

Bu protozoan, olgunlaşmamış ya da bağışıklık sistemi zayıf olan genç ve hassas hayvanlarda sulu ishale neden olur. Bazı durumlarda, ishal hayatı tehdit edebilecek kadar şiddetli olabilir.

Kedilerde parazit tedavisi’nde Çoğu kedinin bağırsak parazitizm belirtileri göstermesi için zamana ihtiyaç duyacağını bilmek önemlidir.

Parazit kontrolündeki ilk adım veteriner hekiminiz tarafından test edilen bir dışkı örneğine sahip olmaktır. Pozitif dışkı muayenesi sonuçları, bu solucanı temizlemek için önerilen uygun ilacı belirleyecektir.

Herhangi bir ilaca devam etmeden önce veteriner hekiminize danışın.Solucanlar kesinlikle bir sağlık riskidir, ancak uygun şekilde tedavi edildiğinde etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Kedilerin tüy dökme mevsimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.