Kediler Peynir Yer mi Ayrıntılı Bilgi.

kediler peynir yer mi ? Veya, pisi atıştırma zamanı gelince, peyniri buzdolabında bırakmak daha mı iyidir.

Kediler peynir yiyebilir mi, ciddi bir etkisi olması muhtemel değildir. Ancak cevap tamamen açık değil. Genellikle, peynirin içinde oyuna giren başka maddeler de vardır.Peynir kediler için kötü mü? Ayrıntılı cevaba bir göz atalım.

kediler peynir yer mi
kediler peynir yer mi

Kediler Peynir yer mi ?

Kediler zorunlu etçildir, yani et yemeleri gerekir. Bu nedenle et, diyetlerinde birincil maddedir.

Bir kedi için doğal, sağlıklı bir diyet muhtemelen normalde peynir veya diğer süt ürünlerini içermez. Ama kediniz hakkında bir şey fark etmiş olabilirsiniz.

Kediler, hayvanlar aleminin meraklı yaratıkları olarak bilinir. Bu nedenle, her zaman insanlar yoldaşlarına çok iyi bir şekilde bakıyor.Özellikle gıda söz konusu olunca.

Süt ürünleri kesinlikle listenin başında. Aslında, kediniz muhtemelen dikkat toplama denilen bir miyavla dikkatinizi çekmeye çalışır.

Gereksiz ve çaresiz miyav, biraz peynir yerken sık rastlanan bir durum ise, o zaman ne istediğini tatlı ve tuzlu kediye vermek için cazip olabilir.

İyi haber şu ki, genel olarak konuşursak, kediler az miktarda bazı peynir türlerini yiyebilir. Ve yiyeceklerin ölümcül hasta olmaları pek mümkün değil.

Ancak, bu yalnızca peynir, evcil hayvanınıza zarar verebilecek bir madde içermeyen sade bir çeşittir.

Kediler ve Peynir

“Kediler peynir yer mi ?” Çok geniş bir soru, bu nedenle cevap tamamen basit değil. Birkaç çeşit peynir vardır ve hepsinde aynı içerik yoktur. Olası bileşenlerden bazıları kedinize zarar verebilir.

Zararlı maddelerden bazıları sarımsak ve soğanı içerir. Temel olarak, Allium ailesindeki herhangi bir yemek, kediniz için kötüdür.

Soğanlar, yeşil soğanlar, frenk soğanı, sarımsak, sağlık sorunlarına neden olabilecek yiyeceklerdir. Spesifik olarak, gıdalardaki organosülfidler vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin anormal bir şekilde parçalanmasına neden olur. Bunun nedeni hemoglobinin oksidatif hasarıdır ve anemiye neden olabilir.

kediler peynir yiyebilir mi
kediler peynir yiyebilirmi

Anemi hayatı tehdit edici olabilir ve kedileri köpeklerden daha ciddi şekilde etkileme eğilimindedir. Öyleyse sarımsak ve soğan aromalı peynirleri kedinizden uzak tutun!

Sarımsak, soğan ve diğer baharatlar da sıklıkla peynir yayılmalarına eklenir. Bu yüzden özellikle bu tür yiyecek maddelerine dikkat etmelisiniz.

Peynirinizde zararlı içerik bulunmadığını düşünmeseniz bile, emin olmak için ambalajı ve içerik listesine göz atın.

Kediler neden peynir sever?

Pekala, araştırmalar, kedilerin spesifik diyet gereksinimlerine göre yiyecekleri seçme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Yağ, protein ve karbonhidratlar gibi makro besinler, kedigillerin diyetlerinde ihtiyaç duydukları üç şeydir.

Peynirde çok fazla karbonhidrat bulunmamakla birlikte, kesinlikle yağ ve protein ile doludur.

Bu, kedilerin neden dondurma, krem ​​peynir ve laktozla dolu diğer yiyecek türlerinde çıldırdığını gösteriyor.

  • Ama istese bile, onları yemeli mi?
  • Peynir Kediler İçin Güvenli mi?
  • Peynir kediler için kötü mü?

Kediler, protein ve yağa ihtiyaç duyup onları arzu ettikleri için, pisi bir miktar tekrar tekrar peyniri kaydırmak iyi bir fikir gibi görünebilir.

Kedilere peynir verebilir misin? Bu iyi olabilir, ancak potansiyel bağırsak sorunlarından kaçınmak için ineğin sütünden yaptığı ürünleri atlamak isteyebilirsiniz. Kedinize keçi sütü peyniri veya dondurma vermeyi deneyebilirsiniz. Ancak, her zaman pastörize edilmiş çeşidi aramalısınız.

Ayrıca, piyasada çok çeşitli laktoz ve süt içermeyen seçenekler var, bu yüzden bunlardan birini deneyin. Soya, kenevir, pirinç, hindistancevizi ve badem sütü ürünleri iyi bir seçimdir, ancak farklı miktarlarda yağ ve proteinleri olacaktır.

Örneğin, soya süt sütünden daha fazla protein ve daha az yağa sahiptir ve kenevir daha fazla yağ ve proteine ​​sahiptir. Hindistan cevizi, soya ve badem sütü, kenevir ve pirinç sütünden daha kalın ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Bazı kediler yiyeceklerinin dokusu konusunda biraz seçicidir, bu nedenle süt ürünlerinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun.

kediler peynir
kediler peynir yer mi

Peynir Kediler İçin Kötü mü?

Yani, eğer kediler peynir alabilirse, onlar için kötü olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

Eh, peynir bir süt ürünüdür ve sütü uygun şekilde tüketmek ve sindirmek için laktaz denilen bir enzim bulunmalıdır. Laktaz, laktoz intoleransı varsa eksik olan enzimdir.

Bununla birlikte, bir intoleransı genellikle vücutta bir miktar laktaz olduğu, ancak laktoz içeren büyük miktardaki yiyecekleri parçalamak için yeterli olmadığı anlamına gelir.

Laktoz, glikoz ve galaktozdan oluşan özel bir şeker türüdür. Bu, süt içeren tüm gıda maddelerinde bulunur. Kedilere gelince, çoğu kedigiller biraz laktoz intoleransı vardır. Tipik olarak bir miktar laktazı vardır, ancak ortalama bir insan kadar değildir.

Kediler değişen derecelerde laktaz enzimine sahiptir ve enzim en çok yavru kedilerde bol miktarda bulunur. Bu, genç kedilerin emzirirken süt tüketmelerini ve sindirmelerini sağlar.

Kedigiller daha katı yiyecekler yemeye geçer geçmez, vücut adapte olur ve daha az ve daha az laktaz üretilir.

Bu nedenle, kediniz vesilesiyle az miktarda peynir yiyebilecek laktoz intoleransı olmayan arkadaşınız gibi olabilir veya tüm süt ürünlerinden tamamen kaçınmak zorunda olan aile üyesi gibi olabilir. Bu gerçekten de kediye bağlı!

Peynir Kediler İçin İyi mi?

Peynir kediler için uygun mu, yoksa bir soruna yol açacak mı?

Aslında, kedinize biraz peynir verene kadar hiçbir fikriniz yoktur. Peynirinizi akıllıca seçin.

Peynir deyince daha yumuşak olanlar daha fazla laktoz içerecekler. Bu yüzden daha sert bir peyniri tercih edin ve aynı zamanda yaşlı çeşitler arayın. Ekstra keskin çedar ve İsviçre peyniri, oldukça düşük laktoz seviyelerine sahip olduklarından, denemek için iyi seçimlerdir.

Kedigillerinize biraz peynir verin ve sonra bağırsak sorunu olup olmadığını görmek için bekleyin.

Eğer kediniz aşırı derecede laktoz intoleransı varsa, kısa sürede ishal ve gaz problemlerini fark edebilirsiniz. Bu, kedinizin muhtemelen herhangi bir süt içermemesi gerektiğinin bir işaretidir.

Herhangi bir sorun çıkmazsa, kedinize ara sıra küçük bir miktar peynir verebilirsiniz, ancak düşük laktoz türlerine bağlı kalabilirsiniz.

Kediler Yüksek Tuz İçerisinde Peynir yer mi?

Peynirinizdeki yüksek yağ ve protein içeriği, kedinizi vahşi hale getirmek için yeterli olabilir, ancak tedavide kedi için çok sağlıklı olmayan bir bileşen vardır. Bu katkı tuzu.

Sodyum klorürdeki bir artış, çalışmalara göre kedigillerde hipertansiyon ve böbrek problemlerine neden olabilir.

Diğer taraftan, kalsiyum taşı olan kediler için tuzun çözülmesine yardımcı olduğu için yüksek bir tuz diyeti önerilmektedir.

Tuz bir endişe ise, düşük sodyumlu çeşit peynir aramak isteyebilirsiniz.

kediler peynir yerse ne olur
kediler peynir yerse ne olur

Kediler Yumuşak Peynir Yer mi?

Bazı yumuşak peynirler arasında süzme peynir, krem ​​peynir ve mozzarella bulunur.

Ne yazık ki, daha yumuşak peynirlerin daha fazla laktoz içerdiğini zaten biliyorsunuz. Peki kediler krem ​​peynir yiyebilir mi? Veya kediler süzme peynir yiyebilir mi?

Süzme peynir, krem ​​peynir ve mozzarella peyniri bol miktarda bulunur.

Bununla birlikte, İsviçre, kaşar ve Parmesan gibi düşük laktoz peyniri de genellikle sodyum bakımından düşüktür.

Kediler Sert Peynir Yer mi?

Daha sert peynirler aslında bir kedi için daha iyi seçeneklerdir çünkü laktozda daha düşük olma eğilimindedirler.

Kediler laktoz intoleransı olduğu için, bu peynirin kedinizin karnı üzerindeki etkisine yardımcı olmalıdır.

Kediniz üzerinde peynir denemeyi planlıyorsanız, sert bir peynir seçmek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

kediler için zararlı yiyecekler hangileridir

One thought on “Kediler Peynir Yer mi Ayrıntılı Bilgi.

  1. Kedim kendi yaptığım lor peynirimi yemek istiyor yaparken sirke kullandığım için ona zararı dokunabilir diye düşündüm. Zarar verir değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir