Kediler Kaç Saat Uyur ?

kediler kaç saat uyur


Kediler, insanlara en yakın hayvanlardan biri olarak evcil olarak da hayatlarına devam etmektedir. Evcil kediler genelde veteriner kontrolünde olarak barınma, beslenme, sağlık ihtiyaçlarının karşılanması yönüyle yaşarlar. Kedilerle beraber yaşayan insanlar kedilere çok ilgili olarak her anlarına ve dönemlerine tanıklık ederler. Kediler gün içerisinde bazı saatlerde hareketli olurken bazı saatlerde dinlenirler. Böyleyken akla kediler kaç saat uyur sorusu gelmektedir.

Geçmişten günümüze insanların en kadim dostu olan kediler için kediler GECE kaç saat uyur sorusuna cevap olarak kızgınlık dönemleri de dahil olmak üzere günde 12-15 saat uydukları da olmaktadır. Stresli ve depresif durumlarda kedilerin gün boyu uyuduğu da bilinmektedir. Bununla beraber bazı kedi türleri sadece yemek ve su için yattıkları yeri terk etmektedir.


Kedilerin yaşadığı alanın rahatlığına göre de kedilerin uyku alışkanlıkları sorusunun cevabı değişebilmektedir. Psikolojik olarak kendini iyi hisseden kedilerin gün içinde muhakkak oyun oynama arzusu bulunmaktadır. Fakat yer değiştiren, ev değiştiren, sahip değiştiren kedilerin bu değişikliklere bağlı olarak depresif durumları da ortaya çıkabilir. Bir barınma alanının rahat olması kedilerin o alanı benimsemesine yol açabilir.

kediler ve uyku
kediler ve uyku


Kedi sahibi olan kişilerin kedilerin uyku düzeni sorusuna cevap olarak türlerine göre değişkenlik gösteren bu halin genelde uyku vaziyetinin devam ettiği şeklinde olmaktadır. Kediler, yemek yemeyi ve su içmeyi çok sever. Ayrıca ödül mamalarına da bayılırlar. Kedilerin illa ki süt içmesi yanlış bilinen olgulardan biridir. Kediler illa ki süt içmez ya da ciğer yemez.

kediler kaç saat uyur
kediler uyuma şekli


Kedi mamaları tavuk eti ya da jambon ağırlıklı da olabilir. Depresif durumların uykuya neden olması gibi beslenme alışkanlıkları da kediler için uyku sorunu oluşturabilir. Sağlıklı beslenen bir kedi gençlik dönemlerinde kediler kaç saat uyur sorusuna cevap olarak gün boyu uyku halinde olabilirler.

Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa kedilerinde bu durum daha çok görülmektedir. Bazı kediler de oldukça hareketli ve meraklı olarak günlerini geçirmektedir. Bu sebeple uyku düzeni ve saatleri kedi türlerine göre farklılık gösterse de kediler genelde yatmayı ve uyumayı severler.

Peki sizce kediler birbirini neden yalar

One thought on “Kediler Kaç Saat Uyur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.