Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Kedilerin Tuvalet Eğitimi

Kedi tuvalet eğitimi Küçük dostlarımız kedilerin köpekler kadar fonksiyonel şekilde eğitilebilir olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Ancak kediler tuvalet eğitimi gibi en temel eğitimleri içgüdüsel olarak doğalarında barındırırlar.

Ebetteki gösteri dünyası için eğitilen ve çok farklı yetenekleri olan kediler vardır ama bunun için büyük bir zaman ve çok fazla istikrar gerekmektedir.

Kediler köpeklere göre daha özgür ruhlu ve daha bağımsız bir tarzları olduğu için temel eğitimler hariç ekstra şeyler öğrenmek için çok hevesli olmayabilirler.

Yetişkin kediler bu konuda bizi daha da zorlayabilirler. Özellikle belirli bir yaşına kadar sokakta yaşamış kediler ev ortamına dahi ayak uydurmakta zorlanabilir. Tuvalet gibi eğitimlerin verilmesi zorlaşabilir.

kedi tuvalet eğitimi
kedi tuvalet eğitimi

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerin tuvalet eğitimi oldukça basittir. Zaten doğdukları zaman annelerinden eğitim alan yavru kedilere kumunun yerini göstermemiz yeterli olacaktır.

Yetişkin kedilerde ise bunun için biraz fazla zaman ve emek harcanması gerekmektedir. Yeni bir yetişkin kedi sahiplendiysek eğer öncelikle mutlaka bulunduğu ortama ayak uydurması için ona zaman vermemiz gerekiyor.

Her şeyden önce kedi tuvalet eğitimi bizle ve evle olan bağının gelişmesi için ve kendini gerçekten evinde hissetmesi için lazım. Tüm bu alışma sürecinden sonra tuvalet, sadece kendi yemeğinden yeme, masaya çıkmama gibi temel eğitimleri vermeye başlayabiliriz.

Tuvalet Eğitimi Kedi Kumu

Tuvalet eğitimi aslında kedilerde verilmesi en kolay eğitimlerden bir tanesidir. Eve yeni gelen kedinize kumunu gösterin ve elinizle biraz eşip oynayın eğer ilgi göstermiyor ve çişini sağa sola yağıyorsa dışkısını alıp kumuna koyun.

Bunu yaptıktan sonra ise mutlaka dışkısını yaptığı yeri sabunlu su ile bolca yıkayın ki tekrar orayı koklayarak bulup tuvaletini oraya yapmasın. Bunlara rağmen kediniz tuvalet alışkanlığı geliştiremediyse şu etkenler sebep oluyor olabilir;

Stres altında olabilirler: Kediler stres altındayken bozuk davranışlar gösterebilirler. Yeni bir eve taşınmak, eve yeni bir bireyin gelmesi, olağan hayatta meydana gelen bir değişiklik onun da normalini bozabilir.

Kum kabı yanlış yerde olabilir: Eğer kedi kumu kabı orta bir yerde, gürültüye ve etkileşime açık bir noktadaysa kediniz burada çişini yaparken kendini rahatsız hissedebilir.

Kum kabının açık veya kapalı oluşundan hoşlanmamış olabilir: Çoğu kedi kapalı kutuların içinde amonyak kokusunun daha yoğun birikmesinden ötürü sık sık kullanmayı tercih etmez ve dışarıya çişini yapma eğilimde olur.

yavru kedi eğitimi
yavru kedi eğitimi

Yetişkin Kedi Eğitimi

Bir diğer önemli yetişkin kedi eğitimi ise tüylerin taranmasıdır. Bir kedinin mutlaka tüylerinin taranmasına alıştırmak gerekmektedir. Kediler kendi kendilerine yetebilecek canlılar olmalarına rağmen tüylerinin bakımı içi bizlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Bazı kediler vücutlarının hassas oldukları yerlerine taramayı bırakın dokundurtmazlar bile. Bu yüzden mutlaka kedimizin tüylerini fırçalamaya kedimizi alıştırmamız gerekmektedir.

Kedinizin en temel eğitimlerinden biride çağırdığınızda yanınıza gelmesidir. Bu eğitimi verirken en önemli nokta ödül vermektir. Kediniz için öncelikle bir eğitim maması seçin.

Bu mamayı sadece eğitim yaparken kullanın. Normal şartlar altında kendi mamasını yemesini sağlayın. Ödül mamasını gösterip yanınıza çağırın. Asla mamayı hemen vermeyin mutlaka önce mamayı koklamasını sağlayın daha sonra yanınıza geldiği için başını okşayarak onu tebrik edin.

Daha sonra mamayı verin. Ancak bu eğitimi çok sık yapmayın. Unutmayın ki kediler çok çabuk sıkılan canlılardır. Bunu çok sık gerçekleştirmeniz onun konsantrasyonunun dağılmasına sebep olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise kedi tuvalet eğitimi verirken her zaman aynı kelime ve ses tonu ile kedinizi çağırmanız. Bu ödül maması taktiğini diğer fonksiyonel eğitimler içinde kullanabilirsiniz.

Kedinizin yapmasını istediğiniz davranışı yaptığı zaman mamayı aynı şekilde vererek davranışını pekiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yerli Kedi İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.