Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir.

kedi-alerjisi Belirtileri

Kedi Alerjisi

Kedi alerjisi belirtileri , Alerji çevremizde bulunan ve “alerjen” olarak adlandırılan aslında herkes için zararlı olmayan bazı maddelerin herhangi bir yolla vücuda girmesi sonucu bağışıklık sisteminin bu maddelere karşı aşırı ya da anormal bir reaksiyon vermesidir.

Kedi alerjisi ise kedilerde var olan tüy, öksürük, göz yaşı ya da derisi ile temas edildiğinde meydana gelen alerji türüdür. Kedilerde alerjen yapıda olan ya da protein yapıda olan bir salgı üretirler.

Bu alerjenler genel durumlarda daha çok kedilerin tüylerinde ya da derilerinde yer alır. Eğer kişilerin kedilere alerjisi var ise bu alerjenler kişilerin akciğerlerine girer. Antibiyotikler ile birleşimlerini sağlar. Ardından kişilerde belirtilere yol açar.

kedi alerjisi belirtileri
kedi alerjisi belirtileri

Başta kedi ve köpek olmak üzere tüylü hayvanların genellik ile ürettikleri bir alerjen salgısı olmaktadır. Ve en beteri olarak bilinir. Küçük kepek benzeri yapıda olan bu durumlar kişilerde eğer astım varsa astımın azmasına neden olabilir. Alerjisi olan kişilerin temas halinde olması o kişilerde belirtilerin olmasına neden olacaktır.

Daha çok kişilere kıyafetlerden kedilerin yattıkları yerlerden taşınma yolları ile bulaşır ve bu reaksiyonların oluşmasına neden olacaktır. Kedilere alerji durumu olan kişilerin dikkatli bir şekilde yaklaşmaları önemli bir rol alacaktır.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi Alerjisi Belirtileri şunlardır:

• Öksürme ve hırıltı durumları

• Gözde kızarma ve kaşıntı

• Yüz bölgelerinde ve göğüs bölgelerinde kızarıklık

• Vücudun belirli bölgelerinde kaşıntı

• Ciltte kuruluk

• Cildin bölgelerinde kızarıklık

• Gözlerde sulanma

• Sürekli kaşıntı durumu

• Gözlerde sulanma

• İshal

• Kusma

• Mide bulantısı

• Boğazlarda iltihaplanma ardından gelen horlama

• Hapşırma gibi belirtiler ile kendini belli edecektir


Kedilere alerji durumları aslında rahat bir şekilde tespit edilmektedir. Kediler ile aynı ortamda olan kişilerin belirtileri belli etmesi sonucu hastaneye gitmesi yeterli olacaktır.

kedi alerjisi
kedi alerjisi

Kedi Alerjij Tedavisi

Doktorlar kontrolünde yapılan cilt testi ve kan testi sonucu bu durum belli olacaktır. Cilt prik ve intradermal cilt testi sonucu kişilerin alerjilerinin olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Kedilerde alerji teşhisi için doktorunuz ile iletişim halinde olmanız gerekecektir.

Bazı kullanılan ilaçlar bu testleri etkileyebilir. Bunun için doktor kontrolünde yapılması kişiler için hangi test daha uygun olacak ise daha rahat bulunması konusunda yardımcı olacaktır.

Kedi Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Alerjik durumlara yakalanmadan önce tedbir almak yani kedilerden uzak durmak her zaman daha iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Fakat kainatın en özel yaratılan canlılardan biri olan kedilerden uzak duramadıysanız da bunun için uygun olan tedavi yöntemlerine başvurmanız uygun bir adım olacaktır.

Difenhidramin tarzında yer alan antihistaminler Reçetesiz de satılması sağlanılan dekonjestan yapıda olan spreyler Kromolin sodyum bu durum karşısında bağışıklık sisteminde yer alan kimyasal maddelerin salınmasını önleyecek ve belirtilerin daha azalmasını sağlayacaktır.

Singulair tarzında yer alan lökotrien intibitörleri Sizi alerjen yapılara karşı duyarsızlaştırmasını sağlamak adına immünoterapi yöntemi Doktor kontrolünde olan standart yapılardaki alerjik ilaçları gibi yöntemler ile kedi alerjisi tedavisi adımlarını rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

kedi alerjisi belirtileri nelerdir
kedi alerjisi belirtileri nelerdir

Kedi Alerjisi Nasıl Önlenir?

Kedi alerjisi belirtileri ve önleme aşamaları için tabi ki de belirli adımları gözler önünde bulundurmak uygun bir adım olacaktır. Bunlar; Kedilere alerjiniz var ise onlar ile temas etme durumlarında kaçınmalısınız.

Ufak bir temas olması durumu bile kişilerde alerji durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer bir kedi ile temas halinde oldu iseniz anında ellerinizi iyi bir şekilde yıkayıp dezenfekte edin.

Duvardan duvara gibi olan halı ya da döşemeleri kullanmayın. Ahşap ya da karo tarzında olan döşemeler duvarlarda olan alerjenlerin azaltılması konusunda en önemli yardımcılardan bir tanesidir. Sıcak su içerisinde yıkanması uygun olan halı ve mobilyaları tercih edin.

Bunların sık sık yıkanması sizlerin bu durumlar ile karşılaşmadan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer sayılan etkileri gözler önünde tutarsanız alerjik durumlardan rahat bir şekilde uzak durabilir ve yakalanmadan devam edebilirsiniz.

Kediler soğukta üşür mü ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.