Cocker Spaniel Köpek Özellikleri

cocker köpek

Cocker Spaniel Köpek Özellikleri: Mizaç ve Karakter Sağlık

Golden Retriever ve Labrador “çocuklarla harika” aile arkadaşlığı için modern çıtayı belirlemeden önce, hiçbir cins Cocker Spaniel‘den daha sevilen veya popüler değildi. cocker köpek özellikleri Birçok renk ve desende yumuşak, dalgalı bir kürk, uzun kulaklar ve köpeklikteki en etkileyici gözlerle 13.5 kg’dan daha hafif (daha fazla kilo alma eğilimi olsa da) Cocker canlı, sevecen, tatlı, eğitilebilir, mükemmel bir aile hayvanıdır.

Cocker Spaniel köpek son derece insan odaklı olduğu için, en iyi yetiştirilen ve sosyalleşmiş köpekler bile yalnız bırakıldığında biraz mutsuz olma eğilimindedir. Bazıları için bu, genellikle ona eşlik eden havlama, ağlama ve yıkıcı davranışlarla tam bir ayrılık kaygısı olarak açığa çıkar.

Köpeğinizi yavruluktan itibaren zaman zaman yalnız bırakılmaya alıştırın. Ancak, kendi başına uzun saatlerin köpeğinizin her zamanki rutininin bir parçası olmasını bekliyorsanız, bu muhtemelen sizin için uygun bir cins değildir.

Cocker köpek özellikleri gereği genellikle diğer köpeklerle ve kedilerle iyi anlaşır. Orta derece uzunlukta paltoları haftada birkaç kez fırçalama gerektirir.

Onun bir Sporting ırkı olduğunu unutmayın. Yarım saatlik bir yürüyüş veya günde bir veya iki kez topu getirme oyunu uygundur, ancak sizinle daha uzun yürüyüşlere çıkmayı çok ister. Ayrıca günde 15 dakikalık sağlam bir itaat eğitimi de aranızdaki ilişkinin sağlamlığı açısından iyi olacak ve zihnini ve vücudunu uyaracaktır.

Cocker Spaniel her şeyden önce eşlikçi köpeklerdir ve açık havada yaşamamalıdır. Aile ile birlikte evde yaşamaları gerekir.

cocker köpek
cocker köpek

Cocker Köpek Özellikleri: Mizaç ve Kişilik

Cocker Spaniel köpek, neşeli, canlı, zeki ve güvenilirdir. Hala avlanmak için güçlü bir içgüdüsü olsa da çoğu zaman iyi bir ev arkadaşıdır. Ailesiyle birlikte sevecen ve uysaldır. İlk başta yabancılara karşı biraz çekingen olabilir, ama kısa sürede arkadaş edinir.

Cockers çocuklar için iyi bir arkadaş olabilir. Birlikte büyüdüklerinde, kediler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla arkadaş olabilirler, ancak kuşlar karşı konulmaz bir yem olabilir. Bu yüzden onlara dikkat edin.

Cocker çok eğitilebilir, ama hassas bir ruhu vardır. Erken sosyalleşme kritiktir ve bununla birlikte bazı Cocker’lar, insanları eve geldiğinde veya yeni insanlarla veya köpeklerle karşılaştıklarında veya yeni yerlere gittiklerinde itaatkardırlar. Eğitime olumlu takviye yöntemleri, özellikle övgü ve yemek ödülleri ile yaklaşın.

Cocker, saha denemeleri ve bir av köpeği olarak iyi olabilir, ancak yıllarca “sadece” bir arkadaş olarak düşünüldü. Bir Cocker çok yönlüdür ve evde takılmaktan çok daha fazlasını yapabilir, ancak sizinle olmayı sevdiği için bunu yapmaktan da oldukça memnundur.

Herhangi bir köpek, ne kadar güzel olursa olsun, sıkılmış, eğitimsiz veya denetimsizse, havlama, kazma ve diğer istenmeyen davranışların seviyelerini geliştirebilir

Cocker Köpek Özellikleri: Sağlık Durumu

Tüm cockerler ırsi olarak sağlık problemleri yaşamaya yatkındırlar. Cocker Spaniel köpek, en azından kısmen genetik olan bir dizi sağlık sorununa karşı hassastır. Bunlar arasında katarakt ve glokom gibi birçok farklı göz bozukluğunun yanı sıra kalça ve dizlerin ağrılı kusurları da bulunur.

Disk hastalığı, doğası gereği koşmayı ve oynamayı seven aktif bir köpek olan Cocker Spaniel için hareketi acı verici hale getirebilir. Kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, epilepsi sağlık sorunları bakımından tüm Cocker’lar risk altındadır.

Birçok Cocker görme yetisini tamamen yaşlılıkta kaybederken, bazıları ilerleyici retina atrofisi nedeniyle iki yaş kadar erken görme yetisini kaybedebilir. Cockers ayrıca, göz kuruluğu olarak bilinen, kornea sorunlarına yol açabilecek olan keratokonjonktivit sicca rahatsızlığından dolayı gözyaşı eksikliğine eğilimlidir.

Cocker ayrıca tiroid hormonunun az üretildiği hipotiroidizme de sahip olabilir. Bu kilo alımı, uyuşukluk, saç dökülmesi, titreme ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Cilt problemleri, iyi huylu veya kanserli olabilen cilt kitleleri gibi cinste yaygın olan alerjilere de işaret edebilir.

Bazı Cocker Spanieller, beyaz tüy ve mavi gözlerle ilişkili konjenital sağırlığa eğilimli görünüyor. Üç veya dört haftalıkken, bu köpeklerin bazılarında iç kulağa kan akışı dejenere eder. Bir veya her iki kulakta da oluşabilir ve kalıcıdır.

Cocker köpek cinsleri, açık olmayan nedenlerden dolayı diğer birçok ırktan daha fazla otoimmün hastalığa sahiptir. Birçok Cocker Spaniel, Cocke ayrıca bağışıklık sisteminin kendi kırmızı kan hücrelerinin anemik hale geldiği noktaya saldırdığı otoimmün hemolitik anemiye (AIHA) eğilimlidir.

Bu koşulların hepsi büyüyen bir köpek yavrusunda tespit edilemez ve bir hayvanın bu hastalıklardan kurtulup kurtulmayacağını tahmin etmek imkansızdır.

Cocker Rutin Bakım, Diyet ve Egzersiz

Cocker’ınızın daha uzun yaşamasına, daha sağlıklı kalmasına ve hayatı boyunca daha mutlu olmasına yardımcı olmak için rutin bakım programı oluşturun.

  • Evcil hayvanınızı küçük bir çocuk gibi denetleyin. Kapıları kapalı tutun ve gerektiğinde odaları kapatın. Bu onu beladan ve ağzına sokmaması gereken nesnelerden uzak tutacaktır.
  • Kürkünü gerektiği gibi fırçalayın, en azından haftalık.
  • Cocker Spaniel köpek genellikle dişleriyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyor, bu yüzden haftada en az üç kez fırçalamanız gerekecek!
  • Kulaklarını her hafta temizleyin ve bunu yavruluk döneminde de uygulayın. Sarkık kulaklarını kuru tuttuğundan emin olun.
  • Günlük yürüyüşler ve kısa oyun seansları verildiği sürece apartman yaşamına çok uygundur.
  • Cocker köpek özellikleri gereği Hassas bir köpektir ve sert eğitim yöntemleri veya ceza psikolojileri için iyi değildir.
  • Çok fazla enerjisi olan akıllı bir köpek, bu yüzden zihnini ve vücudunu aktif tutun, yoksa sıkılacak ve yaramazlıklar yapacaktır.
  • Köpeğinizin diyetini tutarlı bir şekilde denetleyin ve insan yiyecekleri vermeyin.
  • Yaşına uygun yüksek kaliteli bir diyet besleyin.
  • Köpeğinizi düzenli olarak egzersiz yapın, ancak ilk başta aşırıya kaçmayın.

Herhangi bir anormal semptom ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi küçük veya geçici bir sorun da olabilir. Önemli olan ne zaman veteriner yardımı isteyeceğini ve ne kadar acil olduğunu söyleyebilmektir.

Köpek Hakkında Herşey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir