Chinchilla Kedisi Özellikleri Beslenme ve Bakım

chinchilla-kedi

Chinchilla Kedisi Özellikleri Beslenme ve Bakım Gereksinimleri


İster yeni bir kedi almayı düşünüyor olun ister Chinchilla kedisi, resimlerini gördünüz ve daha fazla bilgi edinmek istiyor olun, doğru yerdesiniz. Bu muhteşem kediler, bakımlarına ayak uyduracak zamanı ve sabrı olanlar için harika ev hayvanlardır. Bu kabarık kürk topları evcil hayvanlarıyla gerçekten bağ yapmak isteyenler için mükemmel bir uyum sağlar.


Boy: 17 cm ila 30 cm
Ağırlık: 3 – 7 kg
Ömür: 12-16 yaş


Renk: Siyah veya mavi uçlu beyaz, gümüş gölgeli, altın gölgeli


Şunlar için uygundur: Bekarlar, daha büyük çocuklu aileler, yaşlılar, zaten evcil hayvanı olan insanlar
Mizaç: Nazik ve sevecen, zeki, sakin, diğer ırklardan daha az enerjik, arkadaş canlısı
Gümüş Pers olarak da bilinen Chinchilla kedisi, Pers ırkının bir parçasıdır, ancak bazıları tamamen kendine has bir cins olduğunu iddia eder.

En eski insan yapımı ırklardan biri olan ilk görünümü yaklaşık 140 yıl önce İngiltere’de Bayan Vallence’in kedisindeydi. Chinchilla kedisi, Güney Amerika kemirgenlerine benzeyen kürkü nedeniyle adını almıştır.
Bu kediler inanılmaz derecede insan odaklı oldukları için mükemmel arkadaşlardır.

Oyun zamanı ya da sarılma şeklinde olsun, ilginizi çekmek için sık sık sizi meşgul edeceklerdir. Bir Chinchilla kedisi almayı düşünüyorsanız muhtemelen bilmeniz gereken en önemli şey, neredeyse günlük olarak çok fazla bakım gerektirip gerektirmemenizdir.

Uzun, kalın tüyleri nedeniyle, kedinizi taramak ve dematize etmek için ciddi zaman harcamanız gerekecektir.


Chinchilla Kedisi nin Zekası ve Mizacı


Şimdi, Chinchilla kedisi nin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenin zamanı geldi!
Bu Kediler Ailelerle İyi Anlaşır mı?


Evet, ama çoğunlukla büyük çocuklu aileler. Chinchilla kedi leri çok enerjik değildir ve dikkat çekmek konusunda tembellik etmeyi tercih etmezler. Sakin ve sessizliği tercih ederler, bu yüzden küçük çocuklar için harika oyun arkadaşları değillerdir.


Chinchilla Kedisi Diğer Evcil Hayvanlarla Anlaşır mı?


Chinchilla kedil eri diğer hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir, ancak çocuklarda olduğu gibi, bu evinizdeki diğer evcil hayvanların enerji seviyelerine bağlı olabilir.


Chinchilla Kedi Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Tüm hayvanlarda olduğu gibi, bir Çinçilla kedisi evlat edinmeden önce bilmeniz gereken birçok şey vardır. Ne tür yiyeceklere ihtiyaç duyduklarından sağlık risklerine kadar.


Gıda ve Diyet Gereksinimleri 


Çinçilla kedileri diğer kedilerle hemen hemen aynı beslenme gereksinimlerine sahiptir. Ancak bir yavru kediniz varsa, yetişkin bir kediden biraz daha fazla besin ve protein gerektirecektir. 

Cinsteki oksalat mesane taşlarının yaygınlığı nedeniyle reçeteli bir diyet gerektirebilir. Ayrıca, bu kediler onları tüy toplarına eğilimli hale getiren uzun, kalın tüylere sahip olduğundan, tüy toplarının önlenmesine yardımcı olan bir yiyecek vermeniz gerekecek.


Chinchilla Kedisi Egzersiz


Bu kediler oldukça tembel olma eğilimindedir, ancak yine de kilolarını ve sağlıklarını yönetmeye yardımcı olmak için biraz egzersize ihtiyaç duyarlar. Onları aktif olarak egzersiz yapmaya teşvik etmeniz daha olasıdır. Neyse ki, insanlarıyla oynamaktan çok hoşlanıyorlar, bu yüzden bazı iyi, eğlenceli kedi oyuncaklarına yatırım yapın.

Uzmanlar, günde 30 dakikalık egzersizin ideal olduğunu söylüyor, ancak her gün biraz oynamalarını sağlamaya çalıştığınız sürece, her şey iyi olmalı.


Eğitim


Chinchilla kedi nizi eğitmek oldukça kolay olmalıdır, özellikle de bu kediler oldukça zeki olduğu için gençken başlamalısınız. Burada karşınıza çıkacak asıl konu bu cinsin enerji eksikliğidir.


Tüy Bakımı


Bu güzelliğin tüylerine bakım yapmak zaman ve özveri gerektirecektir! Chinchilla kedisi uzun tüylü bir kedidir, bu da uzun, tam bir kürke ve yoğun bir astara sahip olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, kürkünün topaklaşması olasılığı çok daha fazladır.

Çözüm evcil hayvanınızı günlük fırçalamaktan “yaklaşık 5 ila 10 dakika” geçmektedir. Ayrıca, Dışkı kuyruklarının altına yapışabilir ve temizlenmezse topaklanabilir. Gözlerini temizlemek için nemli bir pamuk topuyla hafifçe silmeniz gerekir.


Bunun dışında, diş bakımı, kulak bakımı ve tırnak kesme söz konusu olduğunda bu kediye diğerleri gibi davranmalısınız. Dişlerini fırçalayın, tırnaklarını 4-5 haftada bir kesin ve kulaklarını düzenli olarak akarlar için kontrol edin.


Chinchilla Kedisi Sağlık ve Koşullar


Chinchilla kedisi Pers ırkının bir parçası olduğu için, diğer kedilerden daha fazla sağlık sorununa eğilimli olabilir ancak bu sorunların çoğu nispeten küçüktür.


Küçük Sağlık Sorunları


Epiphora: Gözyaşı taşması, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, alerjiler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli durumların bir belirtisi olabilir. Bu taşma, temizlenmezse cilt sorunlarına neden olabilir.


Diş sorunları


Hairballs
Saçkıran: Perslerin diğer ırklara göre daha şiddetli saçkıran enfeksiyonları alma olasılığı daha yüksektir.
Ciddi Sağlık Sorunları


Polikistik böbrek hastalığı: Böbreklerdeki kistlerden oluşan bu hastalık birkaç kedi ırkında ortaya çıkabilir, ancak en sık Perslerde görülür.


Mesane taşları: Perslerde yaygın olarak bulunan ve idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarına yol açabilen başka bir hastalıktır.


Nefes alma sorunları: Düz yüzleri ve kısa burunları nedeniyle Persliler nefes almada sorun yaşayabilirler.
Erkek ve Dişi Chinchilla Kedileri


Nasıl göründükleri söz konusu olduğunda, erkek ve dişi Çinçilla kedileri çok farklı değildir. Tek gerçek fark boyutlarında gelir.


Erkekler ve dişiler arasındaki en büyük fark kısırlaştırılmadan önceki davranışlarında olacaktır. Kısırlaştırılmamış erkekler zaman zaman biraz daha sevecen olsalar da dişilerden çok daha agresif olabilirler, bu da onları diğer erkek kedilerle kavgaya sürükleyebilir.

Kedinizi yetiştirmek istemiyorsanız, evcil hayvanınızı kısırlaştırmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.