Border Collie Yavru Özellikleri ve Eğitimi

border collie yavru

Border Collie Yavru iken sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncesinde onu çok iyi bir şekilde tanıdığınızdan emin olmalısınız.Onunla geçirilen zamanın nasıl su gibi akıp gittiğini anlama şansınız olmayacak, bolca eğlenceli oyunlar oynayabileceğiniz Border Collie size çok iyi bir arkadaş olacak. Yüksek enerjisiyle sizi şaşırtmayı başaracak, atik ve seri hareketleri, zekâsı ve eğitim aşkı ve size olan sadakatiyle eşsiz bir köpek.

Border Collie Yavru Özellikleri

Border Collie, İskoçya sınırında yer alan “Northumberland” isimli bir bölgeye ait cinstir. Bölgede yaşamını sürdüren çobanlar tarafından koyun sürülerini sürmek ve onları korumak için geliştirilmiş bir türdür. Oldukça çalışkan bir köpek türüdür. Diğer birçok tür ile karşılaştırıldığında zekâsı birçok kişiyi şaşkına çevirebilmektedir. Border Collie özellikleri arasında öne çıkanlar ise şunlar;

  • Köpek türleri arasında zekasıyla öne çıkan bir türdür,
  • Oldukça akıllı olan bu tür çok iyi eğitilebilir,
  • Çocuklarınız ve diğer evcil hayvanlarınız için iyi bir arkadaş olur,
  • Masrafı oldukça fazla olan bir türdür,
  • Yüksek enerjisi nedeniyle bolca egzersize ihtiyaç duyar,
  • İyi bir avcıdır.

Border Collie doğduğunda sahiplenmek oldukça önemlidir. Bizzat sizin tarafınızdan eğitim gören ve size alışarak büyümesi size karşı oldukça sadık olmasını sağlayacaktır. Sık sık sosyalleşmesi gereken bir türdür bu nedenle ev ortamında büyümesi & yaşaması pek mümkün değildir. Devamlı dışarıya çıkarılmalı, egzersiz başta olmak üzere sosyal aktiviteler yapmalıdır.

border collie yavru
border collie yavru

Border Collie Eğitimi

Border Collie eğitimi vermek isteyen bir kişi iseniz diğer birçok köpek türüyle karşılaştırıldığında daha eğlenceli ve kolay bir süreç sizi bekliyor diyebiliriz.

Yalnızca zekâsı değil aynı zamanda azmiyle de dikkat çeken bu köpek ona vermeye çalıştığınız eğitime büyük bir hevesle katılacaktır. Size çok iyi bir arkadaşlık etmenin yanı sıra sizi mutlu edebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaktan çekinmezler.

Oyuna oldukça düşkün olmanın yanı sıra fazlasıyla meraklıdırlar. Bu nedenle ona öğretmek istediğiniz birçok komutu kısa zamanda öğrenecek ve uygulamaya başlayacaktır. Border Collie küçük olsa da ona vereceğiniz itaat eğitimlerine kısa sürede adapte olarak sözünüzü dinlemeye başlayacaktır.

border collie
border collie yavru

Border Collie Yavru Bakımı

Border Collie yavru bakımı için ihtiyacınız olan temel şeylerden birisi tüylerini taramak için bir tarak. Düzenli olarak köpeğinizi beslemeli ve onun yaşamasına uygun bir çevre oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Bu türün biraz masraflı olduğundan bahsetmiştik. Özellikle Border Collie ilk olduğu dönemde en iyi köpek mamaları ile ona uygun bir diyet programı çerçevesinde beslenmesine dikkat edilmelidir.

Bu köpeğinizin ortalama yaşam süresi üzerinde doğrudan etkili olacak bir kriterdir. Köpeğinizin kişisel bakımına düzenli olarak dikkat etmeli, rutin olarak egzersiz yapmasına olanak tanımalısınız. Ayrıca, belirli aralıklarla veteriner muayenesine gitmeyi ve temizliğine özen göstermeyi de unutmamalısınız.

Kurt Köpeği Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir