Amerikan Akita Köpek Irkı Özellikleri

amerikan akita köpek

Amerikan Akita Köpek Irkı Özellikleri

Amerikan Akita Köpek, asil bir kökene sahip asil bir ırktır. Güçlü, cesur ve özüne sadık, kraliyet köpekleri ve ayılar, geyikler ve domuzlar gibi büyük avların avcıları olarak hizmet ettiler. 

Dövüşten geri adım atmazlar ve risk ne olursa olsun savunmaya hazırdırlar. Cesur köpeklere ihtiyacı olan aileler, Akita’ya sahip olmaktan keyif alacaklar.  

Ancak cesaretleri ve diğer tüm iyi özellikleri, bazı zorluklarla yan yana duruyor. Bir Akita’ya sahip olmak, zorluklarla birlikte gelen bir sorumluluktur. 

Evcil hayvan sahibi olmak bir video oyunu gibi olsaydı, Akita yüksek bir seviyeye ayarlanırdı. Bu sizin fincan çayınız olmayabilir veya tam olarak aradığınız şey olabilir. 

Farklı Akita gerçeklerine ve köpek ırkı bilgilerine bir göz atalım. Özelliklerini, ilginç gerçekleri, cinsiyet farklılıklarını, kişiliklerini, geçmişlerini, bakım prosedürlerini ve daha fazlasını inceleyeceğiz. 

Amerikan Akita Köpek Irkı hakkında az bilinen gerçekler 

Gerçek 1: Bir Japon bölgesinin adını aldılar 

19. yüzyıl, Japonya’da bir nüfus patlamasına ve Akitaların avcılardan aile koruyucularına statü değişikliğine neden oldu. 

Bir vilayetin adı olan Akita olarak yeniden adlandırılmadan önce ilk olarak Odate köpekleri olarak adlandırıldılar. 

Akita, Japonya’da bir semboldür 

Japonya’da birine iyi şeyler dilemek ister misiniz? Onlara bir Akita heykeli hediye edin. Bu cins sağlık, uzun ömür ve mutluluğu temsil eder.  

Bu nedenle, arkadaşlar hasta birine sağlık, yeni bir çifte mutluluk ya da sevilen birine uzun ömür dilemek isterse, minyatür bir Akita heykelini kullanırlar.  

Kendilerini temizlerler 

Akitalar, kediler gibi temizdirler. Kendilerini tımar etmeye çalışmadan önce sizi beklemezler. Bu iyiye işaret çünkü birçok köpek ırkı hijyen konusunda titiz değildir ve onlarla ilgilenmeye çalıştığınızda size sorun bile çıkarabilir. Akita ırkını tımar ederek onlara bir iyilik yapmış olursunuz. 

Neredeyse soyları tükendi 

Akita, İkinci Dünya Savaşında neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Akita’n?ın hayatta kalmasına sadece açlık damgasını vurmakla kalmadı, Almanların Alman Çobanları olmayan köpeklerden kurtulma eylemi de onlara zarar verdi. 

amerikan akita köpek
amerikan akita köpek

Amerikan Akita Köpek Irkının Tarihçesi ve Kökeni 

Tarihlerinde biraz bulanıklık olsa da 15. yüzyıldan beri var olduklarına inanılıyor. Kraliyet sınıfı bu cins üzerinde bir tekele sahipti ve onları mahkemede bekçi köpeği olarak görevlendirdi. Ayrıca samuray avcıları ve yoldaşlarıydılar. 

20. yüzyılda Alman Çoban, St Bernard ve Mastiff ile melezleme, Akita’nın bazı tanımlayıcı özelliklerini kaybetmesine neden oldu.  

Daha sonra Matagi ve Hokkaido Inu ile başka bir melezleme tarafından restore edildiler. Çapraz üreme sonunda iki modern Akita biçimiyle sonuçlandı: Amerikan Akita ve Japon Akita.  

Bu ikisini çevreleyen tartışmalar şiddetlendi ve hala devam ediyor. Bazı ülkeler onları iki ayrı cins olarak kabul ederken, diğerleri onları aynı cinsin varyasyonları olarak görmektedir. 

Bu tartışma, Amerikan Kennel Kulübünün Akita’yı tanımasını 1972’ye kadar uzattı. Helen Keller, Akita’nın Amerika’ya girmesinde çok önemli bir rol oynadı. Sadık ve ünlü Hachiko’nun hikayesini ve heykelini öğrendikten sonra bir Amerikan Akita köpek sahibi olmak istedi. 

Japonlar, ona Kamikaze-go adında bir Akita yavrusu hediye ederek onun dileğini yerine getirdi. ’Kürklü melek’ dediği bir Akita’ya sahip olmaktan keyif aldı ve Akita hakkında olumlu bir eleştiri verdi. Nazikliği, güvenilirliği ve arkadaşlığı en iyi özelliklerinden bazıları olarak gösterdi.  

İkinci Dünya Savaşı, Akita‘yı nesli tükenmekte olan bir tür haline getirdi, ancak Akita’nın Amerika’ya girişinde de rol oynadı. Savaş sırasında Japonya’da bulunan bazı Amerikalılar Akita ile geri döndüler. 

Akita Mizaç ve Zeka 

Akita, hesaba katılması gereken bir güçtür. Onurlu avcı ve muhafız, ailesini korur ve tehlikeye karşı göz kulak olur. Ormandaki bir kaplan gibi, avına gizlice ve odaklanarak yaklaşarak gafil avlarlar.  

Bu taktikler modern zamanlarda da devam etmektedir. Akitalar avlanmaya devam ederken, aynı zamanda kedi özellikleri nedeniyle iyi iz sürücü ve çeviktir. 

Kedi ailesiyle benzerlikler, genellikle kedilerle ilişkilendirilen bir alışkanlık olan dilleriyle kendilerini tımar etme biçimlerinde de kendini gösterir.  

Cesaret ve çevikliklerinin yanı sıra Akitalar, gerçek koruyucuların kalplerine sahip evcil hayvanları sever. Sadıktırlar, sevdiklerine karşı şefkatlidirler ve efendilerine sevgi gösterirler. 

Aile etkinliklerine katılırlar ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. İzolasyon ve can sıkıntısı onları yıkıcı yapar. Akita ağızlarıyla çok şey yapar. Bazen homurdanırlar, inlerler ve havlarlar. Akitalara alışan insanlar bu seslerle iletişim kurduklarını görürler. 

Ayrıca, sevgi belirtisi olarak bir oyuncak, top, kayıp anahtarlar ve hatta bileğinizi ağızlarına götürmeyi severler. Akita cesur olduğu kadar inatçıdır. Onun cesareti ve bağımsızlığı, yeni bir evcil hayvan ebeveyni için zor olabilir.  

‘Sorumluluğu üstlenen’ biri değilseniz, onlar da sizin için iyi değildir. Akita‘ın baskın bir çizgisi var ve ipleri eliniza almazsanız lider olmak isteyecektir. Sürü lideri olarak onların yerlerini bilmelerini sağlamalısınız. 

Akitalar iyi aile köpekleri midir? 

Akitalar, onları kabul eden ve onların iyiliğini taahhüt eden ailelerle iyi bir şekilde bütünleşir. Sadakatleri güçlü olduğu için her birinde Hachiko’nun ruhu yaşıyor. 

Aynı zamanda tatlı, sevecen ve sevgi dolu arkadaşlıklardır. Emin ellerde, Akitalar iyi evcil hayvanlara dönüşür. Sadece sağlam, kendine güvenen ve sevgi dolu eller onları yavrulardan olgun, terbiyeli yetişkinlere dönüştürebilir.  

Peki, Akita aileniz için iyi mi? Bu soruyu sadece siz cevaplayabilirsiniz, ancak çok fazla güvene sahip deneyimli bir evcil hayvan sahibiyseniz ve bu koruyucuya alışabilecek bir ortama sahipseniz, o zaman iyi bir yoldasınız.  

Akitalar çocuklarla iyi mi? 

Akita’nın sadakati, çocuklar da dahil olmak üzere ailenin her üyesine kadar uzanır. Küçüklerinize karşı koruyucu olacak ve onlara sevgi göstereceklerdir. 

Ancak, çocuklarınız hala küçükse, bir Akita‘ya sahip olmanız tavsiye edilmez. Küçük çocuklar heyecanlıdır ve bir köpeğe kulaklarını tutarak veya kuyruğunu çekerek kötü davranabilirler. Akita‘nın buna sabrı yoktur ve olumsuz tepki verebilir.  

Akitalar diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi mi? 

Farklı evcil hayvanlar ve köpek

2lerle dolu bir eviniz olsun istiyorsanız, Akita‘dan kaçınmak isteyebilirsiniz. Uygun eğitim ile diğer hayvanlarla yaşayabilirler. Ancak bu kesin bir kural değildir. Akitalar, diğer köpeklere, özellikle de aynı cinsiyetten olanlara karşı agresifleşir. Evcil hayvanlarınızı av olarak görebilirler. 

Amerikan Akita Köpek Bakımı 

Bir köpeğe bakmak tam zamanlı bir taahhüttür. Zaten bir süredir evcil hayvan ebeveyniyseniz, acemi biri için Akita‘nın sizin için iyi olmayabileceğini zaten biliyorsunuz. 

Bu, köpeği aldıktan sonra on yıl ve daha uzun süre yapacağınız bir iş. Köpeklere birçok yönden bakılması gerekir. Fiziksel ve zihinsel olarak günlük ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır.  

Bir çocuğu ihmal etmek nasıl bir istismar belirtisiyse, köpeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamamak da istismardır ve yanlıştır. Bir köpeğe bakmak için zamanınız yoksa, bir tane almamanızda şiddetle ısrar ediyoruz.  

Herhangi bir köpeğin temel ihtiyaçlarından bazıları şunlardır: 

 • Egzersiz yapmak 
 • Besleme 
 • Sağlık 
 • Eğitim 
 • Sosyalleşme 
 • Tımar 
 • Sevmek  

Akita‘nın da farkı yok. Aileleriyle birlikte olmayı seviyorlar ve yaşam alanınız için risk oluşturacak kadar hiperaktif değiller. 

Can sıkıntısından kaçınmak için kaliteli egzersizlerin yanı sıra eğlenceli aktivitelere ihtiyaçları var. keyfi sıkıldığında, aralıksız havlama, çukur kazma veya mülke zarar verme gibi alışkanlıklara kapılma eğilimi gösterirler. 

Genel olarak, bir Akita‘ya bakmanın bazı yolları şunlardır: 

 • Onları ve çevrenizi temiz tutun. Bunu takdir ediyorlar. 
 • Su içtiklerinden emin olun. 
 • Düzenli kontroller için veterinere götürün.  
 • Onları doğru oranda iyi bir diyetle besleyin. 
 • Onları eğitirken sabırlı olun. 
 • Köpekler ne yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.