Akbaş Köpek Özellikler

akbaş köpeği

Akbaş Köpek

Akbaş köpeği Anadolu topraklarına özgü bir köpek cinsi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu köpek cinsi ülkemizin yerli köpek ırklarından birisi olarak bilinir. Akbaş köpek sürü koruma köpeği olarak yetiştirilerek bu amaçla kullanılır.

Bu köpek ırkına Sivrihisar, Eskişehir, Emirdağ arasında sıklıkla rastlandığı bilinen bir gerçektir. Akbaş köpeklerin yaşam süresi 13 ile 16 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Renkleri beyazdır ve mizaç olarak son derece zeki, bağımsız, sadık ve cesur bir köpek ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu köpek çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Türkiye’ye has olan bu köpek ırkının geçmişi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır ve böylece en eski köpek cinslerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu köpek türü daha çok çiftliklerde bakılır çünkü yukarıda da bahsettiğimiz üzere daima koruma amacı ile kullanılan bir köpek ırkıdır.  

akbaş köpeği
akbaş köpeği

Akbaş Köpeği Irkı

Akbaş köpek ırkı çobanların sürülerini dış tehlikelerden, kurt ve diğer vahşi hayvanların saldırılarından çok iyi bir şekilde koruyabilir. Bu köpek ırkı sayıca az olduğu için nadir olarak görülmektedir. Köpek cinsi bakımından da oldukça sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olduğu için koruma görevini en iyi şekilde yerine getirebilir.

Bu köpeklerin güçlü bir ağız yapısı vardır ve bu köpekler kuvvetli vücutlarıyla çoban sürüsünü kurt ve ayı gibi dış tehlikelerden ve yabani hayvanlardan koruyabilir. Eğer bu köpeği oldukça sağlıklı bir şekilde beslerseniz ve çevreye uyum sağlarsa oldukça uzun ömürleri olur.

Bu arada Kafkas çoban köpeği hakkında bilgi almak için diğer yazımıza bakabilirsiniz.

akbaş köpek
akbaş köpek

Akbaş Köpek Bakımı

Bu köpeğin bakımına gelince de bu köpek türünün tüy yapısı hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Köpeğin tüyünün düzenli olarak köpek tarağı ile bakım yapılması sayesinde oldukça sağlıklı olur. Sıcak havalarda ise bu köpek cinsini, özel şampuan ile yıkayarak onu rahatlatma şansını elde edebilirsiniz.

Akbaş Köpek yani Bu köpek cinsi iki yıl içerisinde bir kez tüy döker ve bu nedenle de tüylerin kesilmesine gerek duyulmaz. Bu köpek ev köpeği değildir, oldukça geniş bir bahçede kendine ait alana sahip olmalıdır.

Köpeğinizin mama kabının düzenli olarak dezenfekte edilerek onların sağlığına zararlı olabilecek maddelerden arındırılması da köpeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.